'NATO sonrası Afganistan' sempozyumu

GASAM, TİKA işbirliğinde İstanbul'da yarın 'NATO sonrası Afganistan ' konulu uluslararası bir sempozyum düzenleyecek.

05.05.2015 13:21:00

GASAM ev sahipliğinde yarın başlayacak sempozyumda NATO güçlerinin Afganistan'dan  çekilmesiyle ülkenin yeniden imarı, Pakistan ve Türkiye'nin ülke barışına sunabileceği katkı tüm yönleriyle masaya yatırılacak. 

Sempozyumda bölgedeki son gelişmeler ile Türkiye, Pakistan ve Afganistan arasında 2007 yılından itibaren devam  eden üçlü zirve toplantılarının katkıları gözden geçirilecek. Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasında işbirliğinin ve dostluğun geliştirilmesi, imzalanan stratejik ve ticari ortaklık antlaşmalarının ivme kazanması için halklar arasında irtibatın önemi ele alınacak.    

Sempozyuma Türkiye, Afganistan ve Pakistan'dan kendi sahasında uzman olan siyasetçi, gazeteci, bürokrat, akademisyen ve uluslararası strateji uzmanları konuşma yapacaktır.    

Afganistan Cumhurbaşkanı yardımcısının yanında Pakistan başbakanı danışmanı ülkelerini temsil edilecek. 

Katılımcıların kendi perspektiflerinden NATO sonrası Afganistan başlığı etrafında müzakere edileceği sempozyuma, yerli ve yabancı uzman akademisyen, bürokrat ve araştırmacılar ile gazeteci ve yazarlar da  katılımcı olarak bulunacak.

Yarın saat 10.00'da başlayacak sempozyum kapsamında"Afganistan'da siyasal istikrar ve güvenlik sorunu",   "Afganistan-Pakistan ilişkileri" ve "Afganistan'da sulh ve selametin sağlanmasında Türkiye'nin rolü" başlıklı üç oturum  düzenlenecek. Sempozyumun ikinci gününde sonuç bildirisi ile son bulacak sempozyumda öne çıkan kararların üç devlet arasında devam eden barış müzakerelerine katkı sunacağı bekleniyor.

 

afis

 Yer: Lares Park Hotel

Tarih: 6-7 Mayıs, 2015

Saat: 10.00 – 17,00

İletişim: Aslan Balcı  0530 069 78 13 – 0535 319 15 54

YORUMLAR (0)

doğrucu Davud

Serhat kardeşim yokmu dediğin o müslümanlar varya onlar mal ve para hırsından başka ne düşünürlerki? En zengininden orta hallisine kadar çoğu böyle. Bir de bu İHH bu tip yerlere daha öcelikli davranması gerekmezmi?