NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Hırvatistan'da

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Hırvatistan'da

09.07.2015 15:06:31
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'deki temasları kapsamında, Başbakan Zoran Milanoviç ile bir araya geldi.

Hükümet binasındaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Stoltenberg, NATO'ya bağlılığı ve Hırvat askerlerin Kosova ve Afganistan'daki NATO misyonlarında görev alması dolayısıyla Hırvatistan'a teşekkür etti.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki durumun kötüleştiğine işaret eden Stoltenberg, şiddete eğimli grup ve ideolojilere mensup kişilerin bu ülkelerdeki terör saldırıları konusunda uyarıda bulundu.

Stoltenberg, sınırları değiştirmek adına güç kullanan Rusya'nın her geçen gün daha da saldırganlaştığına işaret ederek, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunu istikrarsızlaştırdığını ve Kırım'ı kendi topraklarıyla birleştirmek istediğini savundu.

NATO'nun genişleme sürecine de dikkati çeken Stoltenberg, Karadağ'ı üyeliğe davet edip etmeme konusunda yıl sonuna kadar karar vereceklerini ifade etti.

Stoltenberg, Yunanistan'daki ekonomik krizin ve Avro Bölgesi'nden çıkma ihtimalinin, bu ülkenin NATO üyeliğini etkilemeyeceği yönünde bilgi aldığını, Yunanistan'ın NATO'nun sadık bir üyesi olarak kalma niyetinde olduğunu söyledi.

NATO'nun Yunansitan'daki gelişmelere müdahil olmak istemediğini belirten Stoltenberg, bunu AB'ye, kreditörlere ve Yunanistan hükümetine bırakmayı tercih ettiklerini kaydetti.

- "Karadağ'ın üyeliği Hırvatistan için önemli"

Hırvatistan Başbakanı Milanoviç de ülkesinin uzun yıllardır NATO üyesi olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirterek, imkanları doğrultusunda faaliyet göstermeye devam edeceklerini söyledi.

Milanoviç, toplantıda NATO'nun genişlemesi konusunun da ele alındığını anımsatarak, gelecekteki NATO üyelerinden birinin de Karadağ olmasının düşünüldüğünü ifade etti.

Karadağ'ın NATO üyesi olmasının kendileri için de önemli olduğuna işaret eden Milanoviç, bölge istikrarının ve güvenliğinin Hırvatistan için çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)