DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Gürcistan'da

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Gürcistan'da

7 Yıl Önce
2015-08-27 18:37:04
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO-Gürcistan ortak askeri eğitim ve değerlendirme merkezinin, Gürcistan silahlı kuvvetlerinin güçlendirilmesine yardım edeceğini, aynı zamanda ittifak ülke askerlerinin eğitilmesinde de önemli bir yer tutacağını söyledi.

Stoltenberg, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e yarım saat uzaklıktaki Krtsanisi'de Gürcistan Savunma Bakanlığı'na ait " Krtsanisi Mili Eğitim Merkezi" alanında NATO-Gürcistan ortak askeri eğitim ve değerlendirme merkezinin açılış töreninde konuşma yaptı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, merkezin, Gürcistan ile işbirliğini derinleştireceğini, Gürcistan silahlı kuvvetlerinin güçlenmesine katkıda bulunacağını ve NATO'nun Gürcistan'daki varlığının gözle görülür hale gelmesini sağlayacağını belirtti.

"Gürcistan'ın ulusal güvenliğine ve barışa olan bağlılığımızla daha da ilerleme kaydedeceğiz" diyen Jens Stoltenberg, NATO ile omuz omuza hizmet veren ve NATO operasyonlarında hayatlarını kaybeden ya da yaralanan Gürcistan askerlerine de atıfta bulundu.

Jens Stoltenberg, Gürcistan askerleri ve müttefik ülke güçlerinin, Afganistan'da ve diğer operasyonlarda çok fazla deneyim kazandığını hatırlatarak, birlikler arasında daha iyi işbirliğine imkan tanıyacak merkezin, sadece bu binayla sınırlı olmadığını, Gürcistan çapında eğitim sahaları ve bölgelerini içereceğini söyledi.

NATO yetkililerinin ve Gürcü liderlerin geçen yıl eylül ayında böyle bir merkezin kurulması gerekliliği konusunda hemfikir olduklarını ifade eden Stoltenberg, merkezi, NATO'nun Gürcistan'ın savunma reformlarına önemli ölçüde destek verme taahhüdü yönünde atılmış bir diğer somut adım olarak nitelendirdi.

Jens Stoltenberg, merkezde Gürcistan askerleriyle müttefik güçlerinin, Gürcistan'ın ulusal güvenliğine ve barışa katkıda bulunmak için bir arada çalışacağını sözlerine ekledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bir gazetecinin sorusu üzerine, NATO'nun Gürcistan'ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tamamıyla desteklediğini bildirdi. Stoltenberg, "Güney Osetya ve Abhazya, Gürcistan'ın bölgeleridir. Bunları bağımsız devletler olarak tanımamız hiçbir şekilde mümkün değildir. Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne yönelik tüm ihlalleri elbette kınıyoruz" yorumunu yaptı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş