DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

NATO'dan Rusya'ya sert cevap

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın nükleer savaş tehditlerinin kabul edilemez, istikrar bozucu ve tehlikeli olduğunu söyleyerek uyarıda bulundu...

28.05.2015 02:45:59

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; ABD'nin başkenti Washington'da temaslarda bulunan Stoltenberg, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi (CSIS) adlı düşünce kuruluşunda konferans verdi. Stoltenberg, Avrupa-Atlantik güvenliği için bir dönüm noktasında bulunduklarına işaret ederek, birçok zorlukla karşı karşıya bulunduklarını ve güvenliklerinin tehlikede olduğunu kaydetti.

'GÜNEYDEN GELEN TEHDİT KARMAŞIKLIK GÖSTERİYOR'

Arap baharının şiddetli kışa döndüğü, başarısız ve zayıf olan ülkelerin bölgenin istikrarını bozduğu, mezhepsel çekişmelerin yaşandığı, IŞİD gibi şiddet yanlısı aşırılıkçıların terör estirdiği ve birçok insanın bölgeden kaçmak isterken bazılarının da savaşmayı tercih ettiğini hatırlatan Stoltenberg, dolayısıyla güneyden gelen tehdidin karmaşık ve çeşitlilik gösterdiğini ifade etti.

'BU YOLU TERCİH ETMELİLER'

Stoltenberg, doğudan gelen zorlukların ise aşikar olduğunu ve "yeniden dirilen"Rusya'dan geldiğinin altını çizerek, Moskova'nın yasa dışı yollardan Kırım'ı ilhakı ve Ukrayna'nın istikrarsızlığına yönelik devam eden eylemlerinin Avrupa'ya silahlı çatışmayı geri getirdiğini söyledi.

Ukrayna meselesine siyasi çözüm bulma çabalarını desteklediklerini vurgulayan Stoltenberg, ''Barışa giden yol Minsk anlaşmalarının tam olarak uygulanmasıyla mümkün. Tüm taraflara bu yolu tercih etmeleri çağrısında bulunuyorum. Rusya'nın özel bir sorumluluğu var. Rusya, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçıları eğitim, silah ve kuvvetleriyle destekliyor'' diye konuştu.

'RUSYA DERİN RAHATSIZLIK VERİYOR'

Konuşmasını yaptığı anda Rusya'nın 250 savaş uçağı ve 700 ağır teçhizatla askeri tatbikat yaptığı bilgisini veren Stoltelberg, Rusya'nın son dönemde nükleer silahlarına ilişkin kullandığı retoriğin ve eylemlerinin derin rahatsızlık oluşturduğundan söz etti.

'GÜVENLİK DENGELERİNİ DEĞİŞTİREBİLİR'

Stoltenberg, Rusya'nın nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip bomba yüklü uçaklarla dünya üzerinde uçuşlar yaptığını ve Kaliningrad'da modern nükleer kapasiteli füze sistemi oluşturmayı planladığını anımsatarak, bunun ''Avrupa'da güvenlik dengelerini değiştirebileceğini'' ifade etti.

RUSYA'YA ÇOK SERT UYARI

''Rusya'nın nükleer savaş tehditleri kabul edilemez, istikrar bozucu ve tehlikeli''diyen Stoltelberg, Rusya'nın bu eğilimdeki adımlarından üzüntü duyduklarını, olasılıkların gerçekleşmesi durumunda bunun sonuçlarının büyük olacağı uyarısında bulundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş