DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

NASA herşeyi topluyor ama işleyemiyor!

NSA, gerek ABD ve gerekse dünya genelinde her türlü bilgiyi, belgeyi depoluyor ama bunları çoğunu işleyemediği için, analistlerinin de yetersiz yorumlarla ABD'yi yanlış yönledirdiği belirtiliyor.

7 Yıl Önce
2015-06-01 15:10:38

ABD İstihbarat Birimi (NSA) elemanlarının her türlü bilgi ve belgeyi depolarken bunları işleyemediği ve bilgi toplamaktan, asli işlerini yapmaya imkan bulamadığı belirtiliyor.

Peter Maass, First Look sitesinde yayımladığı analizde NSA'nın eksikliklerini irdeledi. İstihbarat kurumunun dünyanın her tarafından çok sayıda veri topladığı ve saniyede toplanan bilgilerin büyüklüğünün bazan terabaytları (1 terabyte, 1024 gigabyte tekabül ediyor) bulduğu ifade ediliyor.

Analizde NSA'da istihdam edilen analistlerin sayılarının azlığı sebebiyle tüm bilgilerin işlenemediği, sadece depo ve çekmecelerde ya da harddisklerde beklediği belirtiliyor. İddialara göre bir analiz, milyonlarca çekmecenin işlenmesinden sorumlu olabiliyor ancak 24 saat aralıksız çalışsa bile payına düşen belgeleri tasnif etmesi ve değerlendirmesi mümkün değil.

ABD'de 11 Eylül saldırılarından sonra yürürlüğe sokulan ve istihbarat kurumlarına geniş çaplı izleme yetkileri sağlayan Patriot Act Kanunu istihbarata Amerikalıların telefon kayıtlarını toplu olarak saklama yetkisi veriyordu. Bu bilgilerin tasnif edilmesi ve işlenmesi ise analistlerin uzun zamanını alıyo. Maass'ın analizinde NSA'nın bu bilgileri işlemekten asli vazifelerine vakit bulamadığı belirtiliyor.

NSA analistlerinin bilgilere depolandığı bilgisayarlar ve depolarda tasnif yapamadığı için daha sonra ulaşmakta güçlük çektiği, yazılımlarda kullanılan algoritmanın da çoğu zaman işlemediği ifade ediliyor.

Bu arada ABD'de Patriot Act'in istihbarat kurumlarının Amerikalıların telefon kayıtlarını toplu olarak saklama yetkisini de içeren bazı maddelerinin süresi, Senato'da bu maddelerin uzatılması yönünde bir anlaşmaya varılamaması üzerine yerel saatle bu gece yarısı doldu.

Amerikalıların telefon kayıtlarını toplu olarak saklama yetkisi veren ve eski NSA çalışanı Edward Snowden'ın sızdırmasıyla kamuoyunun bilgi sahibi olduğu tartışmalı 215. madde öne çıkıyordu ancak söz konusu maddeye, Amerikalıların sivil haklarını ciddi biçimde ihlal ettiği gerekçesiyle şiddetle karşı çıkan Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul'un engellemesi nedeniyle Amerikan istihbaratı bazı kilit yetkilerini geçici de olsa yitirmiş oldu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

faruk

MHP'nin kızıl elmasına ne kadar benziyor değil mi? Zavallı IRKÇILAR... Kullanılacak ve sonra bir kenara atılacaklar. Aynen 12 Eylül'de kullanılan ülkücüler gibi. Irkçıların en önemli özelliği mantıklı ne sunarsan sun anlamazlar. Kısaca MAN kafadırlar.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş