DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

NASA'dan korkutan sıcak kehaneti

NASA, iklim modellerine dayanarak atmosfer sıcaklığının 2099'da 45 derecelere ulaşacağını hesapladı.

15.06.2015 15:58:04

NASA, 21 farklı iklim modelini değerlendirerek Temmuz 2099'un küresel sıcaklık haritasını hazırladı. Haritada, 2015'in başında milyonda 400 parçacık olan CO2 seviyesi, milyonda 900 parçacığa yükselmiş durumda.

SICAKLIK 45 DERECE OLACAK

Dünyadaki bölge ve şehirlere göre sıcaklığın değişimine ait bilgi sunan NASA Earth Exchange (NEX) verilerinden yararlanarak hazırlanan harita, 2099'da günlük sıcaklık değişiminin nasıl olacağı hakkında da fikir sundu. NASA'ya göre, Temmuz 2099'da Güneş'in battığı yerlerde sıcaklık minimum -10 derece olacakken, gündüzleri 45 derece ve üzerine çıkacak.

MÜCADELE İÇİN VERİLER TOPLANIYOR

NASA mühendislerinden Ellen Stofan, 'küresel ısınmanın sel ile kuraklığı nasıl tetikleyeceği ve hava akımlarını nasıl değiştireceği konusunda fikir elde etmeye çalıştıklarını' belirtti. Stofan, teknoloji ve yeni yöntemler sayesinde Dünya'yı uzaydan daha iyi gözlemleyebildiklerini ve bu sayede ileride küresel ısınmayla mücadele etmemizi sağlayacak veriler topladıklarını söyledi. NASA, küresel ısınmanın etkilerini 1950 ile 2100 arasında oluşturan iklim modellerine göre değerlendirdiklerini ve 11 Terabyte'dan fazla verinin kullanıldığını belirtti. Isının harita üzerindeki dağılımının 25 kilometre çözünürlüğe kadar inen doğruluk içerdiği ifade edildi. NEX verileri, Amazon web hizmetleri üzerinden kamuya da sunuluyor. OpenNEX programı aracılığıyla isteyen herkes çeşitli iklim modelleri üzerinde araştırma yapabiliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

nergislalezar

Cümlenin tamamı şöyle olsa gerek.' Almanya için PKK bir terör örgütüdür, bu konuda tereddüt yok. Ama içinde bizimde bulunduğumuz zalim ülkeler topluluğu ; kendi çıkarlarımız için zaman zaman bu ve benzeri örgütleri tepe tepe kullanırız.'

Görüş Bildir Bizimle Paylaş