SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
" "
NASA’dan ilginç tespit: Ay soğudukça küçülüyor

NASA’dan ilginç tespit: Ay soğudukça küçülüyor

Ay ile ilgili yeni yüzey özellikleri, Mare Frigoris adlı bir bölgede keşfedilirken yeni araştırmalar, Ay’ın gerçekten küçüldüğünü ortaya çıkardı. NASA’dan araştırmacı Nathan Williams, “Ay hâlâ kendi içinde soğuma gösteriyor, milyarlarca yıldır ısı kaybediyor ve küçülüyor” dedi.

NASA’dan ilginç tespit: Ay soğudukça küçülüyor
20.5.2019 01:38:54

boyuk1

Ay ile ilgili yeni yüzey özellikleri, Mare Frigoris adlı bir bölgede keşfedilirken yeni araştırmalar, Ay'ın gerçekten küçüldüğünü ortaya çıkardı.

NASA, Ay'ın yüzeyinde ısı kaybederek ve küçüldükçe meydana gelen kırışıklıkları incelemek için Ay Keşif Orbiter Kameralarından (LROC) elde ettikleri verileri kullandılar.

Soğuk Deniz olarak da bilinen Mare Frigoris, Ay'ın kuzey kutbuna yakın, bilim insanlarının derinlemesine çalıştığı bir bölge.

Ay'ın yüzeyinde oluşan tepe ve çukurları gösteren, 12.000'den fazla görüntüyü inceleyen bilim insanları, bu kırışıklıkları ayın diğer taraflarında da buldular. Daha önce bilim insanları kırışıklıkların bu bölgede aktif olmadığını varsayıyordu.

Havzalardaki jeolojik aktivitelerin 1,2 milyar yıl önce sona erdiği düşünülüyordu fakat yeni çıkan veriler bazı kırışıklıkların 40 milyon yıl kadar önce oluştuğunu ve bu durumun jeolojikl olarak oldukça yeni olduğunu gösteriyor.

Bu kırışıklar, dünyada yer kabuğunun hareket etmesiyle oluşan tektonik süreç sonrası oluşur. Fakat Ay'da bu süreç, iç kısımların büzüşmesine neden olan ısı kaybından kaynaklanıyor.

NASA'dan araştırmacı Nathan Williams, “Ay hâlâ kendi içinde soğuma gösteriyor, milyarlarca yıldır ısı kaybediyor ve küçülüyor” dedi.

(Kaynak: Webtekno)

buyuk.2_3


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR