Namık Kemal Zeybek kimdir?

Namık Kemal Zeybek kimdir?

Türk siyasetçi Namık Kemal Zeybek kimdir? İşte Namık Kemal Zeybek'in biyografisi...

Namık Kemal Zeybek, 1944 senesinde Bayburt'un Kitre köyünde dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Sonrasında Çayeli, Pazaryeri, Şiran, Ilgaz, Tortum, Kahta ile Keles gibi çeşitli bölgelerde kaymakamlık yaptı. 1977 senesinde Gümrük ve Tekel Bakanlığı'nda müsteşar olarak çalıştı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra tutuklanarak Mamak Cezaevi'ne gönderildi. Tahliye olduktan sonra 1983-1987 seneleri arasında Doğan Haber Ajansı'nda 4 sene koordinatörlük görevinde bulundu.

İLK KÜLTÜR BAKANI

1987 yılında yapılan genel seçimlerde de Anavatan Partisi'nden İstanbul milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. 1989 senesinde Türkiye'nin ilk kültür bakanı olarak iş başına geldi. Ayrıca Süleyman Demirel'in başbakanlığı döneminde de danışman olarak hizmetlerde bulundu. 1995 genel seçimlerinde Doğru Yol Partisi'nden yeniden İstanbul milletvekili seçildi. 1997 senesinde kadar da Türkiye Cumhuriyeti Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanlığı yaptı.

DP GENEL BAŞKANLIĞI

1993- 2006 seneleri arasında Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin mütevelli heyeti başkanlığı yapan Zeybek, 2007 yılında Büyük Birlik Partisi'ne katıldı. Ancak aynı sene içinde partiden ayrıldı. 2010 senesinde Demokrat Parti'ye üye oldu. 15 Ocak 2011'de DP'nin genel başkanlık makamına getirildi. 1 sene boyunca bu görevini sürdürdü.

Bilgi Sevgi Hoşgörü, Ülkü Yolu, Milli Kültür Meselemiz, Türk Olmak, Çağı Yakalamak, Ahmet Yesevi Yolu ve Hikmetler, AB Seyir Defteri, Bilgi Çağından Globalizme, Türk'üm ve Işığa Doğru ismiyle yayımlanmış kitapları bulunmaktadır.