DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Müzik benim özgürlüğüm'

'Müzik benim özgürlüğüm'

02.06.2015 11:37:40
HİLAL UŞTUK - Nijerya asıllı Fransız şarkıcı ve şarkı yazarı Asa, müziğin kendisi için çok önemli olduğunu, sıkıldığı ve bunaldığı anlarda gitarına sarıldığını söyledi.

Konser vermek için ilk defa İstanbul'a gelen ve gerçek adı Bukola Elemide olan 33 yaşındaki şarkıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Paris'te yaşayan ailesinin, kendisi 2 yaşındayken Lagos'a geri döndüğünü kaydetti.

Lagos'ta büyüdüğünü, üniversiteye de orada başladığını ancak daha sonra okul için Paris'e döndüğünü belirten Asa, "Paris'e gitmeden önce, müzik eğitimine başlamış ve ödüller kazanmıştım" diye konuştu.

Asa, şarkı yazmayı Lagos'ta öğrendiğini, burada müzik piyasasını az da olsa tanımaya başladığını ifade ederek, müziğe başladığı ilk yılların, kariyerinde çok önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Soul ve folk tarzını özgün şekilde harmanlayarak yorumlayan genç şarkıcı, çocukluğundan beri şarkı söylediğini ancak utangaçlığı nedeniyle şarkıyı insanlar önünde değil, kendi kendine söylemeyi tercih ettiğini dile getirerek şunları anlattı:

"Şarkı söyleyemediğimi sanıyordum. Çünkü ne zaman şarkı söylesem, insanlar ya demoralize ediyordu ya da güzel olmayan şeyler söylüyordu. Bu nedenle şarkı söylemeyi daha çok kendime saklıyordum. Fakat bir gün bütün bunlardan bıktım. Dışarı çıkıp, okul harcımla kendime bir gitar aldım. Gitarın, içinde olduğum stresi atmamı sağlayacağını düşünüyordum."

- "Gitar benim silahım gibiydi"

Asa, müziğin kendisi için "yaşam" anlamına geldiğini ifade ederek, "Müzik benim özgürlüğüm demek. Kendinizi küçücük bir odada ve o odadan hiçbir şekilde çıkabilme şansınız yokmuş gibi hissettiniz mi? Ben bunu çok uzun süre yaşadım. Müzik bu nedenle benim için çok önemli" diye konuştu.

İlk gitarını 17 yaşlarındayken aldığını söyleyen Asa, sözlerini şunları kaydetti:

"Gitar benim silahım gibiydi. Çok fazla anlamı vardı benim için. Baş edemediğim her şeyin çözümüydü. Ayrıca insanlarla da tanışma aracıydı. Sokakta yürürken durdurup, 'Hey müzisyen misin?' diyenler oluyordu. Ayrıca ne zaman kendimi kötü hissetsem, şarkı söyleyip olanları unutuyordum. Gitarım ve küçük radyom bu dönemimde bana eşlik ediyordu. Ciddi olarak müziğe geçişim bu dönemin ardından oldu."

Gitar aldıktan sonra Lagos'ta müzik okuluna gittiğini, aynı dönemde çeşitli gösterilerde performans sergilemeye ve bir stüdyoda sanatçılarla çalışmaya başladığını belirten Asa, "Neredeyse 15 yıldır profesyonel olarak şarkı söylüyorum. Babam, 'Gitardan sonra benden artık hiçbir şey bekleme' demişti. Yani çalışmak zorunda olduğumu biliyordum" diye konuştu.

- "Otobüs biletiyle en mutlu olan kişiydim"

Asa, ilk şarkı söylediği dönemde para kazanamadığını söyledi. Para kazanamasa bile mutlu olduğunu aktaran Asa, şöyle devam etti:

"Yeterli değildi, ama mutluydum. Sadece otobüs biletine yetecek kadar kazanıyordum. Otobüs biletiyle en mutlu olan kişi bendim. Paraya ihtiyaç duymuyordum. Bir yerden başka bir yere, şarkı söyleyebileceğim bir stüdyoya gidebildiğim için çok mutluydum. Mutlu bir şarkıcıydım."

Başarısını, kazandığı Prix Constantin ve Fransız Müzik Ödülleriyle perçinleyen sanatçı, ödül almanın çok iyi hissettirdiğinin altını çizerek, "Ödül kazanmak, insanların sizi dinlediğini, yaptığınız işten memnun olduklarını gösteriyor. Ayrıca gerçekten teşvik edici bir özelliği var" diye konuştu.

- Dördüncü albümü canlı performansta kaydedilecek

Bugüne kadar üç albümü yayınlanan sanatçı, dördüncü albümünün, Paris'te canlı performans sırasında kayıt edilebileceğini söyledi.

İlk kez istanbul'a gelen sanatçı, Türk yemeklerini çok sevdiğini ifade ederek, "Yerel yemekleri çok seviyorum. Benim için İstanbul'un en önemli özelliklerden biri bu. Yemeği, özellikle de Türk yemeklerini gerçekten çok seviyorum" dedi.

Asa, turne kapsamında sahne aldığı İstanbul'un ardından 25 Temmuz'da Bonneville'de yapılan Pleins Feux Festival'ine katılacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş