DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mustafa Akıncı ve Ban Ki Mun'dan ilk görüşme

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun'un davetlisi olarak ABD'nin New York şehrine gitti.

02.06.2015 16:13:54

AA'nın haberine göre;  ABD'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın mensuplarına açıklama yapan Akıncı, cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Ban Ki Mun ile ilk kez buluşacaklarını söyledi. 

Akıncı, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı ile görüşmelerin daha önce başladığını ifade ederek, "Rum toplumu lideri Sayın Anastasiadis ile de birkaç kez buluştuk. Müzakere süreci artık yoğun bir şekilde başlamış durumda" diye konuştu.

Kıbrıs'taki müzakerelerin 47 yıldan bu yana devam ettiğini belirten Akıncı, bu süreçte bugüne kadar bir sonuç alınamadığını söyledi.

Akıncı, "Temenni ederiz ki benim de dahil olduğum bu yeni süreçte, artık her iki tarafın gelecek kuşaklarına daha iyi bir Kıbrıs yaratılabilsin. İki toplumun da meşru hak ve çıkarlarını gözetecek, sayıca az durumda bulunan Kıbrıs Türklerinin eşitlik ve güvenlik içerisinde yaşayabilecekleri yeni bir yapılanmayı el birliği ile yaratabilelim" değerlendirmesini yaptı.

'TANGOYA DEĞİL, HALAYA İHTİYACIMIZ VAR' 

"Kıbrıs'ta iki taraf var, bu iki taraf birlikte uyum içinde bir tango yapmak durumundadırlar. Biri ötekinin ayağına basarsa bu iş olmaz" şeklinde bir benzetme yapıldığını dile getiren Akıncı, şöyle devam etti:

"Ben onu biraz farklılaştırdım. Aslında Kıbrıs'ta tangodan öte halaya ihtiyacımız var. Herkesin el ele tutuşacağı, çok daha fazla katılımın olacağı ve uyum içinde, birlikte bir hedefe doğru yol alacağı Kıbrıs'ta yeni bir süreç yaşanması lazım. Bunun için de tabii ki Kıbrıs Türk toplumunun Türkiye Cumhuriyeti ile uyum içinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Türkiye'de bulunan hangi hükümet olursa olsun, onlarla diyalog içinde, yakın istişare içerisinde bu süreci yürütmemiz lazım. Bu son derece önemli. Ama onun dışında kendi içimizde de iktidarıyla, muhalefetiyle siyasi partilerin, sivil toplumun yan yana geleceği ve sürecin bir parçası haline geleceği yeni bir dönem olması lazım."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş