Müslüman öğrencilere ayırımcılık

İngiltere'de ilkokullarda dağıtılan ve radikallik testi olarak adlandırılan anketlerde yer alan sorular fişlenme olarak değerlendiriliyor

27.05.2015 16:04:37

Dünya bülteni haberine göre; İngiltere'nin başkenti Londra'da bazı okullarda öğrencilere dolddurmaları için verilen bir anket tepkilere neden oldu. Ankette çocuklara dini inançları ile ilgili yöneltilen sorular Müslüman öğrenciler için "radikallik testi" olarak yorumlanıyor.

İngiltere'de geçtiğimiz günlerde kabul edilen güvenlik yasasından sonra okullarda bu tarz çalışmalara da onay verilmiş oldu. Ancak uzmanlar bu tarz test ve anketlerle çocuklar arasında ayırımcılığın artacağını belirtiyor.

Öte yandan anket sonucunda çocukların kategorize edileceği ve fişleneceği gerekçesiyle çalışmaların suç oluşturacağı ifade ediliyor.

Sosyal medyada yayımlanan anletlerde çocuğun dini gibi sorulara yer veriliyor ve "Dinimin en doğru ve hak din olduğuna inanıyorum" ifadesinin karşısında yer alan katılıyorum, katılmıyorum, emin değilim gibi şıklardan birini işaret etmesi isteniyor.

anket

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mahmut aydın

gazetecilerin vazifelerine ve yaptıkları her habere saygı gösteririm. lakin şu zat insanların innç ve değerleriyle dalga geçtiği gibi kendi düşüncesinde olmayan insanları da ezik görüyor. bu sebeple yorumları ve beyanları kendine kalsın dikkate değer değil. bu memleket için felaket tellallığından başka haber yapmayan gazetecilerin veya gazeteci olmayıp aynı amaca hizmet eden herkese için:Söz ve Yazılarınız hep beyhude hava da olacak./ U.D senin de yorumların hep beyhude olacak ve hiç bir zaman pratik karşlık bulamayacak. Ondan sonra dersin Tanrı'm beni koru