DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Müslüman Kardeşler ile bağlantılı kanallar kapatılacak mı?

Mısır ve Türkiye arasında son dönemde yaşanan temaslarla ilgili Mısır merkezli Al Kahera Wal Nas (Kahire ve Halk) TV'ye konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükrü, 'Mısır, her iki tarafın da faydasına olacak bir diyalog ve çıkarlara zarar verilmeden uluslararası hukuk kurallarına uygun ilişkiler kurulmasında istekli' dedi. Ancak Mısır tarafının Türkiye'den yayın yaptığı belirtilen Müslüman Kardeşler'le bağlantılı kanalların kapatılmasını istediği ortaya çıktı.

15.04.2021 12:01:47

Bir süre önce Şükrü ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında yapılan telefon görüşmesinin ardından Şükrü'den gelen açıklamada, "Türkiye'nin son dönemdeki açıklamaları ve attığı adımları memnuniyetle karşılıyoruz. Bu adımlar, siyasi açıklık aşamasına ilerleme konusunda Türkiye'nin de istekli olduğunun göstergesi. Ben de bu durumun daha ileriye taşınmasını umuyorum." ifadesi yer aldı.

BBC Türkçe'nin haberine göre kanalın "Kahire Konuşuyor" isimli programına telefonla bağlanan Şükrü, "Türkiye'nin attığı olumlu adımları" açıklarken Müslüman Kardeşler üyelerinin İstanbul üzerinden Arapça yayın yaptığı televizyon kanallarının "kapatılmasını" gündeme getirdi:

"Bizim dikkate aldığımız şey Müslüman Kardeşler'in kanallarının kapatılmasıdır, dolayısıyla bunu olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. Eğer bu kanalların kapatılması belgelenir ve kalıcı hale gelirse o zaman diğer ülkelerin içişlerine karışılmamasına yönelik uluslararası hukuk kuralları devreye girmiş olacak."

Kanallar kapatılacak mı?

_118016955_matar

Haberde, Türkiye'den yayın yapan Müslüman Kardeşler'le bağlantılı üç kanalın adı geçiyor: Mekameleen, El Sharq ve Vatan televizyonları.

Geçtiğimiz ay Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Mısır ile görüşmeleri duyurduğu dönemde Arap basınında yer alan haberlerde, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi karşıtı yayın yapan kanallara "muhalif yayınların sert tonunu düşürmesi" uyarısı yer almıştı.

Haberde, AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay'ın 19 Mart'ta Al Jazeera kanalına yaptığı, "Türk yetkililer Ankara'da Müslüman Kardeşler bağlantılı kanalların kapatılması talimatı vermedi" şeklindeki açıklaması hatırlatıldı.

Programı yayından kaldırıldı

Haberde, Türkiye'de yaşayan El Sharq TV'nin önde gelen isimlerinden, Müslüman Kardeşler bağlantılı Mısırlı gazeteci Moataz Matar, Mısırlı bakanın açıklamasından bir gün önce, 10 Nisan günü "Moataz ile" isimli programının yayından kaldırıldığı bilgisi yer alırken BBC Türkçe'ye konuşan Matar, şu ifadeleri kullandı:

"El Sharq TV, Türkiye devleti tarafından bir kısıtlama yaşadı. Türk hükümeti Mısır'a karşı yapılan muhalif yayınların seviyesinin düşürülmesini istedi. Türkiye ile Mısır arasında devam eden diyalog sürecini daha iyi ve daha kolay yürümesi için bunu talep ettiler. Kısıtlamayı kabul etmediğim için programı tamamen durdurmak zorunda kaldık. O kısıtlama altında istediğimiz gibi konuşamayacaktık."

‘Türkiye'de kendimi güvende hissediyorum'

Matar, "Elbette Türkiye'de kendimi hâlâ güvende hissediyorum, bundan yana hiç şüphem yok' şeklinde konuşurken, El Sharq TV'den Ayman Nour ise, Türkiye'de kendi satın aldıkları stüdyoları olduğunu, Türkiye'de kayıtlı prodüksiyon firmalarının olduğunu, programlarını buradan yaptıklarını ancak yayınların Orta Avrupa ülkeleri üzerinden gerçekleştirildiğini belirtti.

Haberde, kısıtlamalara dair Nour'un şu ifadeleri yer aldı:

"Resmi olarak gelen bir kısıtlama yok, sadece Türk yetkililerle olan diyaloğumuzda bize konuşmalarımızın tonunu biraz azaltmamızı talep ettiklerini söylediler. Ancak yazılı olarak kayda geçen herhangi bir durum ya da belge yok."

'Yurt dışında stüdyo kurabiliriz'

Nour da son yedi yılda "Türkiye'deki deneyimlerinin olumlu yönde olduğunu, iş anlamında istikrarlı ve güvende hissetmeseler bile kişisel güvenliklerinden endişe etmediklerini" söylüyor.

Matar ise, "Sharq TV'nin kapatılacağına dair bir bilgimiz yok ama bu siyasi bir süreç. Ne olacağını, nasıl sonuçlanacağını bilmiyoruz. Mısır ve Türkiye hükümetleri tüm kanalların kapanması konusunda uzlaşırsa biz de yayınımızı Türkiye'nin dışından yaparız” diyor.

Nour da stüdyoların bırakılıp yurt dışında yeni stüdyolar kurulabileceğini belirtti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş