DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Müslüman alimlerden FETÖ'ye darbe tepkisi

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Karadaği, 'Bu girişimde hedef alınan sadece Türkiye Cumhuriyeti ve halkı değil, bilakis bütün İslam alemi ve kuvvetleridir' dedi.

5 Yıl Önce
2016-07-21 15:49:13

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Muhyiddin Ali Karadaği, Fatih Camii'nde yaptığı açıklamada, alimlerin, İslam ümmetinin başkanlarının ve şerefli kişilerin Türkiye'deki darbe girişimini yakından takip ettiğini belirtti.

Yaşananlar esnasında büyük korku oluştuğuna dikkati çeken Karadaği, "Allah müminlere güven ve selamet bırakıp onlara imanlarını ve sebatlarını azık olarak bırakmıştır. Günahkarları ve onları destekleyenleri ise öfkeleriyle beraber bütün hayırlardan mahrum bırakmıştır. Ülkeleri ve birlikleri farklı olmasına rağmen, İslam alimleri faziletinden ve minnettarlığından dolayı bütün şükür ve güzel övgüleri Allah'a ediyor. Verdiği nimeti tamamlamasını, Türkiye'yi korumasını ve bütün şerleri Türkiye ve İslam ülkelerinden alıkoymasını Allah'tan diliyoruz" ifadelerini kullandı.

Karadaği, Türkiye'deki yönetimin ve halkın Allah'ın izniyle bu komplodan kurtulduğunu dile getirerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Nasıl ki alimler Mısır, Yemen ve diğer İslam ülkelerindeki halkların özgürlüklerine karşı yapılan suçlu darbeleri kınamış ve kabul etmemişse Türkiye halkının seçimine ve özgürlüğüne karşı yapılan hangi darbe olursa olsun, kabul etmeyerek kınamıştır. Alimler, Türkiye halkının darbeyi kırmakta verdiği bu mücadeleyi takdir ediyor. Siyasi partilerin de tüm ihtilafları bir kenara bırakarak genel maslahatı düşünüp halkın iradesinin yanında yer almalarını da tebrik ediyoruz."

Darbe girişimi esnasında camilerin rolüne de vurgu yapan Karadaği, Diyanet İşleri Başkanlığı'na da teşekkürlerini iletti.

Karadaği, yaşananlar esnasında darbeye karşı olan basın kuruluşlarını da tebrik ederek, Türkiye ve diğer İslam ülkelerindeki, bu tür girişimleri destekleyen ülkeleri kınadı.

"HEDEF TÜRKİYE VE İSLAM ALEMİYDİ'' 

Enfal Suresi'nin "Şüphe yok ki, inkar edenler mallarını, (insanları) Allah yolundan alıkoymak için harcarlar ve harcayacaklardır. Sonra bu mallar onlara bir iç acısı olacak, sonra da yenilgiye uğrayacaklardır. İnkar edenler toplanıp cehenneme sürüleceklerdir" ayetini okuyan Karadaği, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ümmetin alimleri, Türkiye'de ve diğer İslam ülkelerindeki olaylar karşısında Batı'nın sergilediği çifte standardı kınıyor. Batı, bir taraftan darbecilerin yaptığı katliam ve zulme göz yummakta ve diğer taraftan Türk ve diğer hükümetlerin haklı olarak yürüttüğü yargı ve adil mahkeme prosedürlerini kınamaktadır. Bu girişimde hedef alınan sadece Türkiye Cumhuriyeti ve halkı değil, bilakis bütün İslam alemi ve kuvvetleridir."

"ALLAH TÜRKİYE'Yİ KORUSUN''

Karadaği, Batı'nın Türkiye'nin darbecilere ve FETÖ üyelerine karşı aldığı önlemlere temkinli yaklaşmasını da eleştirerek, "Allah Türkiye'yi korusun ve komplocuların ve hainlerin planlarını boşa çıkarsın ve diğer İslam ülkelerini iman ve İslam ile yükseltsin. Muhakkak ki o buna kadir ve velidir. Alemlerin Rabbi olan Allah'a hamd olsun" diye konuştu.

Basın açıklamasına, çok sayıda devleti temsilen alimler de katıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş