DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

BURSA

20:16

04:02
20:16
SAHUR
İFTAR

ANKARA

20:00

03:48
20:00
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:43

03:32
19:43
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
19:27
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:11

03:16
19:11
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

ANKARA

20:00

03:48
SAHUR
20:00
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
SAHUR
19:27
İFTAR

Müslim, Tel Abyad için ne dedi?

Suriye’de barbar olarak tanımladığı IŞİD’e yönelik halkı koruduklarını belirten Müslim, Milliyet'ten Namık Durukan'ın sorularını yanıtladı.

17.06.2015 09:45:41

Tel Abyad operasyonunun amacı neydi?

- Bizim amacımız insanlarımızı, halkımızı çetelerden kurtarmaktı. Bu gerçekleşti. Bu vahşiler her yerde kırıp döküyordu, insanları öldürüyordu. Oradaki halk biraz nefes almaya başladı. Ancak daha iş bitmiş değil, kalıntıları duruyor. Biraz daha sürecek. Şehrin içi ortak güçlerin elinde.

Siviller dönüyor mu?

- Sanırım siviller dönmeye başladı. Bu devam edecektir. Sivillerin sağlıklı dönüş yapabilmesi için kenti mayınlardan temizlemek gerekiyor.

TÜRKİYE'DEKİ KAYGILAR YERSİZ

Türkiye ile yeniden bir yakınlaşma, ilişki geliştirme girişiminiz olacak mı?

- Elimizden geleni yaparız. Hiçbir zaman Türkiye'ye karşı herhangi bir olumsuz davranışımız olmadı. Bu durumun değişmemesi gerekiyor. Türkiye'deki kaygılar yersiz kaygılardır. Kürdofobiden kurtulmaları gerekir. Tel Abyad'da sadece Kürtler değil, Araplar ve Türkmenler de var.

Türkiye ne kadar rahat olursa bizimkiler; bizimkiler ne kadar rahat olursa Türkiye rahat olur. Türkiye sınırda IŞİD'in kalmasını istemez diye düşünüyoruz. Türkiye halkının rahatlaması için onların bu bölgeden çıkarılması Türkiye haklarının lehine olacaktır.

IŞİD NEREDE İSE ORADA TEHDİT VARDIR

IŞİD Tel Abyad'a tekrar saldıracağı yönünde açıklama yapıyor.

- Rakka'dan saldırması zor görünüyor. Uzağa gittiler. Biz Tel Abyad'dan değil de başka yerden saldıracağını düşünüyoruz. Üslerini kaybettiler.

Rakka'nın alınmasına yönelik bir hazırlığınız var mı?

- Ortak hareket ettiğimiz ÖSO bileşeni Burkan El Fırat ve Liva El Tahrir gruplarının çalışma bölgeleri Rakka çevresindedir. Onlar YPG ile birlikte hareket edecekler, gerekli görürlerse operasyon yaparlar. IŞİD in bitirilmesi için elimizden geleni yaparız. Nerde bir IŞİD varsa onu tehdit sayarız.

Tel Abyad'a YPG bayrağı asılmasının Akçakale'de rahatsızlık yarattığı belirtiliyor.

- Yersiz kaygılardır. Onlar hiç kimseye tehdit değiller. Halkın çıkarlarını düşünüyorlarsa bize yardımcı olsunlar. Kısa sürede orayı temizleyip sivillerin dönmesi için elimizden gelen çabayı sürdürürüz. Sivillerin bir kısmı Kamışlı, Serekani (Rasulayn) ve Kobani'ye geçti. Bunların hepsi dönecekler ama güvenli alana, mayın olmayan yere gelmeliler.

DÖNÜŞ İÇİN GÜVENCE

Geri döneceklere güvence verecek misiniz?

- Biz güvence veriyoruz. Dönmek isteyenler eğer suçlu değillerse, kimseyi öldürmemişlerse, dönebilirler. Kimse kimliğinden dolayı kimseyi öldürmemesi gerekir. YPG ve diğer güçler de bunu iyi biliyor. Kimseye düşman değiller, halkın çocuklarıdır. Durup dururken kimseye zarar vermezler.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

malatya

pkk ve pydli terorist kürtler ahlaksızlığın ve vahşetin dik alasını uyuluyorlar. evleri, köyleri, mahalleleleri ve şehirleri içindeki insan, hayvan ve eşyalarla beraber yakıyorlar. kürt teroristlerin vahşeti infial uyandıran cinsten. bütün arap coğrafyası kürtlere karşı ayaklanmış durumda. beşarın safında olan arap aşiretleri bile vahşeti ve ihaneti açıkça beşşara söylüyorlar. amerikanın gazıyla hareket eden pkk-pyd teroristleri yaptıkları caniliklere ve zalimliklerle moğol vahşetini gölgede bırakıyorlar.

kayseri

Bir Türkmen olarak Allah sizden razi olsun diyorum. Tarafsiz bir gozle bakabilen biri, hak noktasindan bakan biri sizin ayrim yapmadan arap turkmen kurt suryani demeden herkesi korudugunu ve savundugunu bikir kabul eder. Maalesef gozleri kan burumuş irkcilarimiz Kürt dusmanliklarini her firsatta ortaya koyuyorlar. Sizler bizim gercek kardeslerimizsiniz. Araplar gibi bizi arkadan hancerlemediniz. Canakkalede sizinle sirt sirta savastik dusmanla.

suat k.

Tel abyatı terk ederken mayın yok, eve dönüşlerde mi mayın problemi var? o mayınları siz döşemiş olmayasınız salih müslim ?

h yilmaz

Kullanilmaya musaid olanlar ;Kurdleri vursun diye Iside umud baglayacak kadar ahmaklasanlardir.

özkan

Akçakale’den giriş yapan Tel Abyad’lılardan görüşebildiklerimiz, IŞİD’la hayatta büyük sorun görmeyen, hatta destekleyenler dahi kaçışını Suriye Kürtlerinin cebrine dayandırmadı. Çatışmayı, bombardımanı can güvenliğini, savaş koşullarını anıyorlardı

doğrucu davud

Kardeşim Kürtçe şu an seçmeli ders. İsteyen çocuğuna Kürtçe eğitim aldırabilir. Bunun önünde engel yok. İbsan hakkı ise al sana insan hakkı. Ha ille de zorunlu olsun dersen, o zaman esas sen bir başkasının hakkına tecavüz ediyorsun. G.Doğulu olup da çocuğuna kürtçe eğitim aldırmak istemeyen insanları zorlamış oluyorsun. Zorunlu kürtçe eğitim toplumu ayrıştırmak için PKK'nın ve akıl hocalarını ürettiği bir stratejidir. Asla kabul edilemez.

can yağmur

işid'in hala bir proje ürünü olduğunu görmemek aptallık gibi. işid'in amacı suriye ve ırak'ta sınır belirlemek. telabyad uzun süredir işid'in kontrolündeydi, oradaki halk için işid tehlikesi neyse PYD'de çok farklı olmayacaktır. Halkın %80'i arap olmasına rağmen kürt bölgesi oldu çıktı. tarihte kullanılmaya en müsait topluluk kürtlerdir.

hayrettin

IŞİD’i değil de Kürtleri daha büyük tehdit olarak bakış açısının ülkenin başına açtığı dertler ortada.YPG güçleri “etnik temizlik” iddialarını kesin bir dille yalanladı. Devlet erkanının çıkardığı zorluklara ve hedef göstermesine rağmen sınırda gazeteciliğe devam edenlerden DİHA muhabiri Hayri Demir, dönen bazı Arap ailelerle görüştü. Aileler öncelikle ne kadar mutlu olduklarını anlattı. Tel Abyad’a bağlı köylerdeki akrabalarını arayanlar “Burada sorun yok, gelin” mesajını aldıktan sonra bu kararı vermişler.

manisa

Malatya rumuzuyla yazan turk irkçisi. Sen Kurtlere olan kin ve nefreti iftira atarak ortaya koymussun. Senin bu iftiralarini bizzat pyd tel abyatdan kacan insanlara don cagrisi yaparak seni yalanladi. Senin bu iftiralarin o silah gondererek destekledigin isid canileri yapti. Sayet o Kurtlere isnad ettigin vahsetlerin bir teki bile dogru olsaydi o dansoz medyaniza emin ol ki yansirdi. Ama senin bu iftiralarin işidi aklamak icindir. Islam kahramanlari Kurtlere attigin alcakca bir iftiradir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan