DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:12:00

İftar vakti

BURSA

20:10

04:11
20:10
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:55

03:57
19:55
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:38

03:41
19:38
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:21

03:24
19:21
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:06

03:24
19:06
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:12:00

İftar vakti

ANKARA

19:55

03:57
SAHUR
19:55
İFTAR

ERZURUM

19:21

03:24
SAHUR
19:21
İFTAR

Müslim: Erdoğan IŞİD’e zaman kazandırıyor

PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın IŞİD'e zaman kazandırdığını iddia etti...

02.12.2016 23:49:58

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'de köşeye sıkışan IŞİD'e zaman kazandırmaya çalıştığını öne sürdü.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre; PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Alman Süddeutsche Zeitung ile mülakatında Suriyeli Kürtlerin hedefleri ve Türkiye ile ilişkiler konusundaki sorulara yanıt verdi.

Türkiye sınırına 30 kilometre mesafedeki El Bab ve çevresinde IŞİD militanları, Kürt Peşmergeler ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı birlikleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, "El Bab'ı ele geçiren, IŞİD'in kalesi sayılan Rakka'ya giden yolların da kontrolünü ele geçirecektir" dedi. Müslim, Kürtlerin El Bab'ı IŞİD'den temizlemeye çalıştığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ise bu kenti ele geçirerek IŞİD'e soluklanma imkânı sağlamaya çalıştığını öne sürdü.

Müslim, "IŞİD orada kendi varlığını koruyabildiği sürece radikal İslamcılara destek veren Erdoğan için IŞİD tahammül edilebilecek bir seçenek olarak kalacak" açıklamasını yapıyor. Türkiye açısından El Bab'ı ele geçirmek Suriyeli Kürtlerin sınır boyunca elde ettikleri toprak parçalarını birleştirmesini engellemek için anahtar konumunda. Ankara, PYD'nin silahlı kanadı olan ve Suriyeli Kürtlerden oluşan YPG'yi PKK'nın kolu terörist bir örgüt olarak görüyor ve Suriye sınırındaki bir Kürt bölgesinin varlığının PKK'nın elini güçlendireceğini düşünüyor.

'KÜRTLER ETNİK TEMİZLİK YAPIYOR' İDDİASINA YANIT

Kürt Peşmergelerin IŞİD'den geri alınan bölgelerdeki Arap halkı bölgeden uzaklaştırmaya ya da o bölgeden kaçanların geri dönmesine izin vermediği yönündeki duyumlara ilişkin olarak da PYD lideri Müslim, "Bunlar Türklerin propagandası. Oradaki halkı bize karşı yönlendirmek ve bununla Kuzey Suriye'deki kendi askeri müdahalesini meşru kılmak istiyorlar" ifadesini kullanıyor. Müslim, bazı durumlarda sivillerin kurtarılmış bölgelere hemen bırakılmadığını, zira buralarda IŞİD'in yerleştirdiği tuzak patlayıcıların bertaraf edilmesi gerektiğini de sözlerine ekiliyor. Türkiye'de, 17 Şubat 2016'da Ankara Merasim Sokak'ta düzenlenen ve 29 kişinin hayatını kaybettiği saldırı nedeniyle PYD Eş Başkanı Salih Müslim ve aralarında PKK'nın yönetici kadrosundan Cemil Bayık, Murat Karayılan, Zübeyir Aydar, Remzi Kartal gibi isimlerin de bulunduğu toplam 68 kişi hakkında geçen hafta yakalama emri çıkartılmıştı. Saldırıyı daha sonra Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) adlı örgüt üstlenmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında Salih Müslim'in de bulunduğu 68 sanık için 30'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemişti.

'TERÖRE DESTEK SUÇLAMASI GÜLÜNÇ'

PYD Eş Başkanı Salih Müslim bu yöndeki suçlamaların 'gülünç' olduğunu belirterek, "Biz PKK'nın görüşlerini paylaşıyoruz. Ancak örgütsel olarak bizim partimizin PKK ile hiçbir ilişkisi yoktur, teröre de hiçbir biçimde karışmadık" açıklamasında bulundu. Müslim, "Sultan Erdoğan Kürt meselesine ilişkin olarak Avrupa hükümetlerini mülteci anlaşması ile baskı altında tutmaya çalışmasına rağmen kendisinin serbest hareket etmeye devam ettiğini" de sözlerine ekledi.

'ESAD'IN GELECEĞİNİ TRUMP DEĞİL SURİYE HALKI BELİRLER'

ABD'nin şimdiye kadar Suriye'deki Kürt grupları desteklediği, ancak göreve gelecek yeni ABD Başkanı Trump'ın, IŞİD'e karşı verdiği mücadeleden dolayı Esed'i övdüğünü hatırlatan Süddeutsche Zeitung gazetesi Salih Müslim'e, Trump yönetiminde ABD'nin Şam'da bir rejim değişikliği hedeflemeyeceğini, bunun kendisi için ne anlama geldiğini de sordu. Müslim, Trump'ın planlarının ne olduğunun henüz bilinmediğini, Trump'ın siyasi çevresi ile bağlantıları olduğunu belirtiyor ve Esed'in geleceğini Trump'ın değil, Suriye halkının belirleyeceğini vurguluyor. Müslim, Suriye'deki tüm vahşetin ve şu anda da bu vahşetin devam ettirilmesinin tek sorumlusunun Esed olduğu iddiasıyla Suriye halkının çoğunluğu onun iktidardan gitmesinden yana olduğunu da iddia ediyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Cevdet

Salih Müslim çok doğru tespitlerde bulunmuş fakat türk ırkçısı kürt düşmanı hükümet ve Türk devletinin kürt düşmanlığı bitmeyecektir Kürtlerin de mücadelesi bitmeyecektir

Apa

Hadi inkar et daha dün sivil insanlara ates etmedik diye.Dunyanin gözünün içine baka baka yapmadık de.Tum bunlar yalan de.İnkarda etsen de gerçekleri değiştiremezsin bir terörist örgütsun sende başı.Batinin öne sürdüğü lejyoneri

gurkan deniz

bunlar DEVLETE kafa tutuyor DÜŞMANLIK yapıyor neyine güveniyor KAFASINA BOMBA yağdırmak lazım

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan