DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mursi'ye destek için dayanışma çağrısı

Bazı gazeteci, yazar ve akademisyenler, haklarındaki idam kararına ilişkin nihai açıklama 16 Haziran'a ertelenen Mursi ve 121 arkadaşına destek için 'Freemorsi.org' isimli site kurdu.

14.06.2015 17:36:44

Mısır'ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin bir fotoğrafının siyah zemin üzerinde yer aldığı sitede, Mursi ve arkadaşlarının idamını engellemek için destek çağrısı yapan Türkçe, Arapça ve İngilizce hazırlanmış metne yer verildi. 

Metinde şu ifadeler yer aldı: 

"Gandi, Martin Luther King ya da Mandela; özgürlük, adalet ve insanlık için mücadele verdiler. Mursi de öyle. Şiddete ve silaha karşıydı. Özgürlük isteyen Mısır halkının seçtiği ilk Cumhurbaşkanıydı. Diktatör bir general, Mursi ve arkadaşlarını tutuklattı, hapse attı. İdam kararları verildi. Demokrasiye inanan herkes için utanç verici bir durum. Özgürlük ve adalet isteyen halkların umudu kırıldı. Mısır zindanları, Apartheid zindanlarından farksızdır. Bir halkın iradesini, bir diktatörün ihtirasına ve karanlık zindanlara terk edemeyiz. Mursi ve arkadaşları insanlığın, hepimizin onuru için direniyor. Herkes için özgürlük, adalet ve demokrasi isteyenlerin sesi duyulsun. Mısır halkının seçtiği Mursi ve arkadaşları serbest bırakılsın."

Siteye girenler de 3 dilde hazırlanan metne imza atarak, idama karşı tepkilerini dile getirebiliyor.  

Mursi'nin idam edilmesine karşı çıkan bildiriye ilk etapta imza atanlar şöyle:

"Abdülhamit Güler, Adem Özköse, Ahmet Hakan Coşkun, Ahmet Taşgetiren, Ammar Acarlıoğlu, Aslı Aydıntaşbaş, Aysel Yaşa, Cemile Bayraktar, Cabir El Haremi, Cihad Gökdemir, Doç. Dr. Abdullah Kıran, Doç. Dr. Mustafa Kırkız, Duygu Leloğlu, Erem Şentürk, Fadime Özkan, Fatih Tezcan, Fatma Kurt, Gülden Sönmez, Hakan Albayrak, Halime Kökçe, Haşmet Babaoğlu, Hatice Saka, Hilal Kaplan, Hüseyin Yahya Şekerci, Kemal Gümüş, Kemal Öztürk, Kutluğ Ataman, Mansur Akgüç, Mehmet Akif Ersoy, Merve Şebnem Oruç, Merve Turkay, Muhsin Kızılkaya, Murat Hazine, Mustafa Ekici, Mustafa Güngör, Mustafa Kartoğlu, Münsif Mazruki, Müfit Yüksel, Nuh Albayrak, Orhan Miroğlu, Prof. Dr. Abdunnasır Yıldız, Prof. Dr. Ahmet Gürbüz, Prof.Dr. Bayram Coşkun, Prof. Dr. Ekram Atalan, Prof. Dr. Ekrem Çiftçi, Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Prof.Dr. Fethi Ahmet Polat, Prof.Dr. Halit Demir, Prof. Dr. Harun Polat, Prof. Dr. Hasan Çiftçi, Prof. Dr. Hikmet Tan, Prof. Dr. Hüsnü Erdem, Prof. Dr. Osman Özcan, Prof. Dr. Sadık Tekir, Recep Yeter, Resul Serdar, Saadet Oruç, Selahaddin Yusuf, Semanur Sönmez Yaman, Serkan Nergis, Süleyman Dinçer, Süleyman Kurt, Süleyman Tunç, Tarık Tufan, Taşkın Yaşar Koç, Tevekkül Karman, Turan Kışlakçı, Vahdettin İnce, Yıldıray Oğur, Yrd.Doç.Dr. Ercan Çağlayan, Yunus Göksu, Zeynep Bayramoğlu, Zümrüt Sönmez, devlet adam ve siyasetçiler, Munsif Marzuki, Eymen Nur, Nasır Ed Duveyle, Raşid Gannuşi, Şeyh Raid Salah, Velid Tabatabai, Hasan El Aribi, Hasan Turabi, gazeteciler Cabir El Haremi, Beşir Nafi, Yasir Ez Zaatira ve Yemenli Nobel Ödüllü Aktivist Tevekkül Karman." 

Karar 16 Haziran'a ertelendi 

Mısır'da Kahire Ceza Mahkemesi, toplam 166 sanıklı "casusluk" ve "hapishaneler baskını" davalarının 16 Mayıs'taki duruşmasında, Mursi'nin de aralarında bulunduğu 122 kişinin dosyasını, "idam kararıyla ilgili görüş için" müftülüğe göndermişti.

Heyet, Mursi ile 121 kişi hakkındaki kararın açıklanmasının beklendiği 2 Haziran'daki duruşmada ise "kendilerine yeni ulaşan müftünün görüşünü değerlendirmek için" nihai kararın açıklanmasının 16 Haziran'a ertelendiğini duyurmuştu. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ali Kemal EREN

Zalimler için yaşasın adalet, yaşasın hesap günü.

cafer Tuten

Haksizlik karsisnda susan dilsiz seytandir.zalimler icin yasasin cehennem.

ismail ercan

Mursiye verilen idam kararını lanetliyotuz. Kahrolsun darbeci sisi ve yardakçı köpekleri. Zafer islamındır.

nurşen toprak

Allah ım sen hainlere fırsat verdirme yarabbim.

Süleyman TOPCU

Sen de ölümü tadacaksın son Firavun. Mursi onurluca ölecek sen ....

abdullah

MURSİYE İDAM HÜKMÜNÜ VERENLER YA AJAN VEYA AKLINI YEMİŞLER BÖYLE BİR KARAR KABUL EDİLEMEZ

osman bilir

seçimle gelen seçimle gider mursi seçilmiş cum.başkanıdır ancak seçimle gider sisi sen gidicisin

ihh

zalimlerin sonu hüsrandır

hamdi bulut

mısır gelecek teki nesillerine biz secilmiş ilk cumhur baş kanımızı astık dıyemi yoksa hapse atık dıyemi övünecekler mısır icin kara bir leke

kamil arat

Darbeye hayır. Seçilmiş cumhurbaşkanı na özgürlük

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan