DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

‘Mursi, Türk vatandaşı olabilir' iddiası

Mursi'ye verilen idam cezası hakkındaki nihai karar 16 Haziran'a ertelenirken, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçebileceği öne sürüldü.

7 Yıl Önce
2015-06-02 14:25:38

Sputnik'in haberine göre; Mısır'da yayınlanan Al-Alam Al-Youm gazetesi, devrik Mısır lideri Muhammed Mursi'nin 16 Mayıs'ta yargılandığı ‘hapishaneler baskını' ve ‘casusluk' davalarından aldığı idam cezasından kurtulmak için Mısır pasaportundan vazgeçerek başka bir ülkenin vatandaşlığına geçebileceğini yazdı. Mısır kanunlarına göre, yabancı ülke vatandaşları hakkındaki idam cezaları, mahkeme kararıyla iptal edilebiliyor.

ABD VATANDAŞI SULTAN İDAM CEZASINDAN KURTULMUŞTU

Müslüman Kardeşler hareketinin Mursi'yi idam cezasından kurtarmak için Mısır vatandaşlığından çıkarma seçeneğinin işe yarayıp yaramayacağını araştırdığı öne sürülüyor. Daha önce Müslüman Kardeşler'e mensup imam Salah Sultan'ın oğlu Muhammed Sultan, ABD vatandaşı olduğu için hakkındaki idam kararı iptal edilerek ABD'ye gönderilmişti. Muhammed Sultan, bu haktan yararlanmak için Mısır vatandaşlığından vazgeçmişti.

Al-Alam Al-Youm gazetesine konuşan uzmanlara göre, çifte vatandaşlığı olmayan Mursi'nin Mısır yasalarındaki bu durumdan yararlanması daha zor olacak. Ancak uzmanlar, Mursi'nin Türkiye vatandaşlığı alabileceğini ileri sürüyor.  

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş