DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mursi için karar verildi

Mısır mahkemesi, daha önce idam konusunda görüş için dosyasını müftülüğe gönderdiği, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi'yi müebbet hapis cezasına çarptırdı.

16.06.2015 12:18:31

Mısır mahkemesi, "casusluk" davasında daha önce idam konusunda görüş için dosyasını müftülüğe gönderdiği, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Muhammed Bedii'yi müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, HAP Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci, İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır ile Cumhurbaşkanlığı Sekreteri Ahmed Abdulati'nin ise idamına hükmetti.

Mısır'da daha önce idam konusunda görüş için dosyaları müftülüğe gönderilen darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi ve 121 kişinin yargılandığı davada mahkeme nihai kararını açıkladı.

Mahkeme kamuoyunda "Büyük casusluk" olarak bilinen ve 36 kişinin yargılandığı davada Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci, İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır ile Cumhurbaşkanlığı Sekreteri Ahmed Abdulati'nin de aralarında bulunduğu 16 kişiye ise idam, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Muhammed Bedii'nin de aralarında bulunduğu 17 kişiye müebbet hapis cezası verdi.

İdama çarptırılan sanıklardan Şatır'dan sonra İhvan'ın "ikinci beyni" olarak bilinen Mahmud İzzet'in de aralarında bulunduğu 13 kişi gıyaben yargılanıyordu. 

Mahkeme, aynı davada Mursi dönemi, Cumhurbaşkanlığı Divanı Başkanı Muhammed Rifaa et-Tahtavi ve yardımcısı Esad Şeyha'nın ise 7 yıl ağır hapis cezasına hükmetti. Sanıklardan birinin de yargılama sürecinde hayatını kaybettiği belirtildi.

Öte yandan "Hapishaneler baskını" karanının ise verilen karanın ardından açıklanması bekleniyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

araştıran

mursi iki davadan idama mahkum edildi. tekrar kaynaklarınızı kontrol edin.

MEDAĞ-3

SAADETÇİLER SİZ GİDİN IRKÇILARLA İTTİFAK YAPIN, KÜRTÇÜLER MADEM Kİ İSLAMCI KÜRT DEĞİL KÜRTÇÜ İSLAMCI OLDUNUZ SİZ DE HDP'YE GİDİN, TÜRKÇÜLER SİZ DE MHP'YE GİDİN. SİZDEN DOST OLMAZ. SİZ GİDİN BÜTÜN VATAN HAİNLERİ İLE BİR OLUP BU DEVLETİN GELMİŞ GEÇMİŞ EN DİNDAR HÜKÜMETİNE VE CUMHURBAŞKANINA HAKARET EDİN !!!! NASILSA BUNUN YARINI DA VAR. ALLAH HEPSİNİ TEK TEK SORACAK.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş