DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mursi hakkındaki karar ertelendi

Mısır mahkemesi, idam konusunda görüş için dosyaları müftülüğe gönderilen seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi'nin kararını 16 Haziran'a erteledi.

7 Yıl Önce
2015-06-02 12:29:53

Mısır mahkemesi, idam konusunda görüş için dosyaları müftülüğe gönderilen demokratik seçimle göreve gelen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile 121 İhvan yöneticisi hakkındaki kesin kararın açıklanmasını 16 Haziran'a erteledi. Mursi ve 121 kişi 'Hamas'a istihbarat sağlamak' ve 'hapisaneden firar etmek' davalarında idam cezasına çarptırılmıştı. Bugünkü duruşmada bu ön idam kararı ya onaylanacak ya da reddedilecekti.

Hakim Şaban Şami, müftü görüşünün bugün sabah mahkemeye bildirildiğini ve 'istişareleri tamamlamak' amacıyla mahkemenin kesin kararını 16 Haziran'a kadar ertelemeye karar verdiğini açıkladı.

Mursi ve diğer İhvan liderleri yoğun güvenlik önlemlerin alındığı mahkeme salonuna getirilmişti. 

Al Jazeera Mısır Editörü Abdulfettah Fayed, erteleme kararının siyasi olduğunu belirtti, kararın darbe lideri Sisi'nin Avrupa turuna denk gelmesinden dolayı ertelendiğini ifade etti.

Mısır yargı sistemi gereği mahkeme, sanıklar hakkında verdiği ön idam kararlarını ve dava dosyalarındaki kesin kararını, müftüden gelen görüş üzerinde açıklıyor. Ancak müftünün görüşü bağlayıcı nitelik taşımıyor.

Mursi iki idam cezasına çarptırılmıştı

Darbeyle görevinden uzaklaştırılan ve ardından hapse atılan eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi,  'Hamas'a istihbarat sağlamak' ve 'hapishaneden firar etmek' suçlamasıyla yargılandığı davalarda idam cezasına çarptırılmıştı.

Mursi dışında Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın üst düzey 17 yöneticisine daha idam cezası verildi. Bunlar arasında İhvan lideri Muhammed Bedii de vardı.

İdam cezası verilenler arasında hayatını kaybeden kişiler de bulunuyordu. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

murat celik

Palavra..fotoğraf diye yayınladıkları idlibde aylar önce yayınlanan fotoğraf.Lazkiyenin kuzeydoğusunda Nusra dün 50 kayıp verdi onun acısını unutmak için böyle bir laf attılar ortaya

Görüş Bildir Bizimle Paylaş