DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

20.06.2015 14:08:39
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, görevinden alınan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında onanan idam kararının uygulanmaması için darbeyle yönetime gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'ye, ülkenin Ankara Büyükelçiliğine ve uluslararası hukuk birliklerine mektup yolladı.

TBB'den yapılan açıklamaya göre, Feyzioğlu, Mursi'nin casusluk davasında müebbet hapisle, hapishaneler baskını davasında idamla cezalandırılması nedeniyle Sisi, Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Hüseyin Elsaharty, Avrupa Barolar ve Hukuk Birlikleri Konseyi (CCBE), Uluslararası Avukatlar Birliği (UIA), Uluslararası Barolar Birliği (IBA) ile Avrupa Barolar Federasyonuna (FBE) mektup gönderdi.

Mektubunda, TBB'nin ölüm cezalarına ilişkin kaygı ve endişelerini aktaran Feyzioğlu, ortak tepki çağrısında bulundu.

Feyzioğlu, TBB Yönetim Kurulu ve 87 bin Türk avukat adına ölüm cezası hakkında duydukları derin kaygıya işaret ederek, daha önce yaptıkları çağrıdan beri konuyla ilgili hiçbir ilerleme olmadığını kaydetti.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 3'üncü maddesindeki "yaşam hakkı" ilkesine inandıklarını, birliğin her durumda ölüm cezasına karşı olduğunu belirten Feyzioğlu, ortak tepki için hukuk birliklerinden iş birliği talep etti.

Feyzioğlu, tarihi hatanın önlenmesi ve idam kararının uygulanmaması için çağrıda bulundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

tuncer

Aydın Doğan 20012 de Ekmelettin Bey'e Cumhurbaşkanlığını teklif etmiş. Starın sahibi Sancak'a değil dayak, 20 kurşunla öldürmeye çalıştılar. kimse sesini çıkarmadı. Üstelik Ekmelettin Efendi hiç sesini çıkarmadı.Şimdi coşmuş. Bu Fransada Çarle Hepdoda öldürülen 12 kişi için dünyanın ayağa kalkmasına benzedi. İslam coğrafyasında öyle gün oluyorki terörden 1000 kişi ölüyor kimse gık demiyor.Gerçekten Küfür Tek Milletmiş.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan