DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

18.06.2015 01:13:02
Siirt'tebazı sivil toplum kuruluşları üyeleri, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararını protesto etti.

Güres Caddesi'nde bir araya gelen Memur-Sen'e bağlı sendikalar, Mustazaflar Cemiyeti, İHH, Siirt Üniversitesi Aktif Gençlik Grubu, AK Parti ve Hüda Par üyeleri, slogan atarak Mursi hakkında verilen idam kararına tepki gösterdi.

Grup adına açıklama yapan Mustazaflar Cemiyeti Siirt Temsilcisi Behçet Sevgili, idam kararlarının demokrasi, özgürlük ve insan onurunun kaybolması olduğunu söyledi.

Verilen kararlarla Mısır halkının özgürlük, onur ve adalet arayışının yok edildiğini dile getiren Sevgili, şunları kaydetti:

"Dünya tarihi Hazreti Adem'in çocuklarından bu yana doğru ile yanlışın, iyi ile kötünün, haklı ile haksızın, adalet ile zulmün savaşıdır. İnsanlık tarihi, dünya düzeni sadece bu hesaplaşmaya ayarlıdır. Dün bu savaşın bir cephesi daha Kahire'deki cunta mahkemesinde kendini gösterdi. O kiralık katiller dün Habil'i bir kez daha öldürdü. Firavunla İsrail bu sefer aynı cephede birleşti. Kadim düşmanlar bu sefer omuz omuza vererek İsmail'in çocuklarını kurban ediyor."

Mısır tarihinin demokratik ve özgür seçimlerle yönetime getirdiği, ABD ve Avrupa'nın planladığı askeri darbe ile devrilen ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin idama mahkum edildiğini anımsatan Sevgili, yaşananları mahkumiyet değil, cinayet, intikam ve siyasi soykırım olarak değerlendirdi.

Sevgili, ABD, Avrupa Birliği ve Orta Doğu'daki otoriter rejimlerin ortaklığında, Mısır'ın tarihin en büyük siyasi cinayetlerinden birine sahne olduğunu savunarak, "Zulüm ve katliamlarla dolu, Firavunlarla dolu Mısır'da, Sisi'den önceki zalimler bile bu kadarını yapamadı. Nasır da Enver Sedat da Hüsnü Mübarek de bu kadarını yapamadı" ifadelerini kullandı.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Fuat Can

Ne kadar da aptalmışsın bay Yahudi, ya da Hıristiyan gözüken adam, ne Mesih gelecek ve ne de sen ve senin gibi İslam düşmanları cennete gireceksiniz! Hepiniz cehenneme atılacaksınız. Üstelik 'size kul köle olacak' bir Kürt devleti de kurulmayacak, biz İslam müminleri olduktan sonra! Hele bak neyle mesut ve mutlu oluyormuş! Aptallık psikolojisi içerisinde...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş