DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:12:00

İftar vakti

BURSA

20:10

04:11
20:10
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:55

03:57
19:55
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:38

03:41
19:38
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:21

03:24
19:21
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:06

03:24
19:06
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:12:00

İftar vakti

ANKARA

19:55

03:57
SAHUR
19:55
İFTAR

ERZURUM

19:21

03:24
SAHUR
19:21
İFTAR

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

17.06.2015 13:25:48
Erzurum, Iğdır ve Ağrı'da sivil toplum kuruluşları, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye idam cezası verilmesini protesto etti.

Erzurum Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Mustafa Güvenli, "tamamen siyasi ve hukuksuz" olarak değerlendirdiği Mursi hakkındaki idam kararını kınadı.

Dünyanın ve özellikle de demokrasi, hak ve hukuk havarisi kesilen Batı devletlerinin bu haksızlığı görmezlikten geldiğine dikkati çeken Güvenli, şunları kaydetti:

"Bu kararla aslında Mısır idam edilecek, demokrasi idam edilecek, hak ve hukuk idam edilecek. Mursi, Mısır tarihinde gerçekleştirilen ilk demokratik seçimlerle cumhurbaşkanı seçildi. Halkın oylarıyla seçilmiş bir cumhurbaşkanını darbeyle görevden uzaklaştırmak demokrasi ve hukuk açısından ne kadar yanlışsa hakkında idam kararı vermek de bir o kadar yanlıştır. Çünkü Mısır'da askeri darbeyle başlayan süreçte yaşananları, ne uluslararası hukuk ne insanlık ne de demokrasi kabul eder. Gelinen nokta itibarıyla Mursi ve arkadaşları hakkında verilen idam kararı işte bu sebepledir ki demokrasinin, hukukun ve insanlığın katli demektir."

- Iğdır

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİM-DER) Başkanı Göksel Gülbey, Sisi'nin izlediği bu yanlış yoldan bir an önce dönmesinin ve söz konusu kararları gecikmeden geri almasının hem Mısır'ın hem de Ortadoğu'nun barış ve istikrarı bakımından daha iyi olacağını söyledi.

Mısır'da yargıçların verdiği kararı kınadıklarını ifade eden Gülbey, "Askeri müdahalenin ardından Mısır halkının belli bir kesimine yönelik yürütülen uluslararası standartlardan uzak, keyfi yargılamalar, eski Cumhurbaşkanı Mursi hakkında verilmiş olan yargı kararının objektifliğine dair şüphe uyandırmaktadır" diye konuştu.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Iğdır Temsilcisi Hikmet Ulaş da alınan kararın Türkiye genelinde protesto edileceğini belirterek, Mısır'daki insan hakları ihlalleri, hukuksuz yargılanmalar ve alınan hukuksuz idam kararlarının dünyaya duyurulacağını vurguladı.

Türkiye genelinde çeşitli eylemlerin gerçekleştirileceğini ifade eden Ulaş, "Mısır mahkemesinin çok sayıda kişiye hukuksuz idam cezası verdi. Bu adaletsizliktir, İHH olarak gerekli tepkiyi gösterip eylemlerimizi yapacağız" dedi.

Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal ise Mursi hakkında verilen kararın Sisi ve yandaşlarının adaletsizliğinin göstergesi olduğunu belirtti.

Bu kararın Mısır'ın yanı sıra Ortadoğu'ya da zararlarının olacağına dikkati çeken Ünsal, "Eğer Mursi suçluysa bağımsız bir insan hakları mahkemesinde yargılanmalıdır. Halkın iradesi ve Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanına yönelik verilen idam kararı, kesinlikle yanlıştır, verilen karar milli iradeyi ve millet egemenliğini hiçe saymaktır. Kararın gözden geçirilmesi lazımdır" şeklinde konuştu.

- Ağrı

Ağrı'da Merkez Camisi önünde toplanan grup adına açıklama yapan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Ağrı Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Anığı, Mısır tarihinin ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'ye karşı askeri bir darbe yapıldığını ve darbeci Sisi'nin talimatlarıyla bir yandan kolluk kuvvetlerinin saldırıları bir taraftan da baltacıların saldırıyla yüzlerce Müslüman'ın şehit edildiğini dile getirdi.

Tüm dünyanın gözleri önünde kanlı darbeyi gerçekleştiren diktatörlerin, düzmece mahkemeleri marifetiyle kendilerini akladığını ve Müslümanlara yönelik baskıyı her geçen gün arttırdığını vurgulayan Anığı, şöyle konuştu:

"Yakın süreçte Muhammed Mursi hakkında 20 yıl hapis cezası veren Mısır mahkemeleri, tasması biraz daha sıkılmış olacak ki bu cezanın üzerinden çok geçmeden dün Mursi ve arkadaşları hakkında idam kararı verilmiştir. Bu yetmemiş Dünya Alimler Birliği Başkanı Yusuf El Karadavi de idam listesine eklenmiştir. Alçak darbeci Sisi, onun emrinde olanlar ve Sisi kuklasını parmaklarında oynatanlar ölümle bizleri korkutabileceğini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Bu yanılgının en büyük şahidi de tarihtir. Tarih İbrahimlerin Nemrutlara, Musaların Firavunlara hadlerini bildirme sahneleriyle doludur."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

bu adam doğru söylüyor

birileri bu adamın dediklerine kulak vermeli, pkk gibi yalancı değil. hükümet bu adamla istişare etmeli. kürdistanda hdp yerine hüda-par olmalı..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan