DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

16.06.2015 22:25:26
Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile Müslüman Kardeşler üyelerine verilen müebbet hapis ve idam cezalarını kınadıklarını açıkladı.

Karadaği, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "ülkelerinin en onurlu ve fedakar insanları" olarak nitelendirdiği Mursi ve Yusuf el-Karadavi gibi kişiler hakkında verilen idam kararlarının "siyasi ve tehlikeli" olduğunu vurguladı.

Mısır'da yargının siyasallaşmasının ve darbe rejiminin hayatın her alanında üstünlük kurmasının ciddi bir tehlikeye işaret ettiğine dikkati çeken Karadaği, "Mısır'ın onurlularının ve alimlerinin hedef alınması Mısır'a asla fayda sağlamaz, bilakis ülkedeki siyasi, toplumsal ve ekonomik kargaşayı arttırır, kişisel çıkarları için insanların arasına fitne sokanların işine yarar" diye konuştu.

Karadaği, verilen müebbet hapis ve idam cezalarını kınadıklarını sözlerine ekledi.

Öte yandan, Lübnan'ın güneyinde bulunan Sayda kenti Cemaat-i İslami Siyasi İşler Sorumlusu Bessam Hammud, Mursi hakkında verilen kararın "tehlikeli bir emsal teşkil ettiğini ve bu kararın ABD, Avrupa Birliği, batı ülkeleri ve insan hakları savunucularının söylemlerinin güvenilirliğini sınadığını" söyledi.

Mursi'nin yargılanması konusunda Türkiye'nin duruşuna da değinen Hammud, "Birileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Partiye Mısır halkının yanındaki şerefli duruşunun bedelini ödetmek istiyor. Ancak bu konudaki bütün çabalar sonuçsuz kaldı" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş