DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Murat Bardakçı o belgeleri ilk defa yayınladı: Tek parti döneminde mum yakmak bile yasaktı

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, ilk defa yayınladığını vurguladığı belgelerden pasajları okurlarına aktardı. Bardakçı, tek parti döneminde mum yakmanın bile yasak olduğunu söyledi.

3 Yıl Önce
2018-11-12 08:39:25

Murat Bardakçı, "Tek Parti zamanında yasak olan sadece Türkçe ezan değildi; hem Müslümanlar, hem de diğer dinlerin mensupları çok sıkı takip altındaydı!" başlığıyla yayımlanan yazısında "CHP'nin Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz ezanın Türkçe okunmasını isteyince kıyamet koptu" ifadesini kullandı.

Drx0zA0X0AIZRaq

"Bugün burada ezanın Arapça okunmasının yasak olduğu senelerden kalma bazı belgelere yer veriyorum… Ankara'da, Cumhurbaşkanlığı Arşivi'nde bulunan bu belgeler, ilk defa burada yayınlanıyorlar" diyen Bardakçı, şöyle devam etti:

Yine burada devletin 1930'lu ve 40'lı senelerde uyguladığı dinî alandaki yasakların Arapça ezan okuma ve kamet getirme ile sınırlı kalmadığını, izinsiz dinî eğitimin şiddetli şekilde takip edildiğini, Alevî vatandaşların âyin yapmalarının da suç sayıldığını, hattâ diğer dinlerin mensuplarının bile bazı yasaklamalarla karşı karşıya bulunduklarını gösteren daha başka belgeler de yeralıyor…

Drx0zA3W4AAPmO2

Devletin o senelerdeki din politikasının temeli sadece Müslümanlar'ı değil, Türkiye'de mevcut diğer dinleri de kontrol altında tutmaya dayanıyordu! Meselâ, Türk vatandaşı olan Yahudiler'in de izinsiz dinî eğitim vermeleri yasaklanmış ve çocuklarına İbranice okutan Yahudi vatandaşlar mahkemeye sevkedilmişler, hattâ bu ailelerin evde Fransızca öğretmeleri bile suç olarak görülmüştü! Kontroller ve yasaklamalar bu kadarla da sınırlı kalmamış, Türkiye'de yaşayan ama Türk vatandaşı olmayan papazlar bile takip edilmiş, meselâ Edirne'deki İtalyan Konsolosluğu'nda görevli bir papaz ile din dersi verdiği çocukların gizlice fotoğrafları çekilmiş ve İçişleri Bakanlığı bütün bu takibatın neticesinden Cumhurbaşkanlığı'nı da haberdar etmişti!

Drx0zAzXgAA5Wif

Cumhurbaşkanlığı Arşivi'nde mevcut böyle dosyalar dolusu belgenin yanısıra Cumhurbaşkanlığı'na her ay sunulmuş "dirlik ve düzenlik raporları" da bulunuyor ve illere göre ayrı ayrı düzenlenen bu raporlarda yeralan hadiselerin ekseriyetini "Arapça ezan", "Arapça kamet", "çocuklara Kur'an okumayı öğretmek", "âyin yapmak" gibi "suçlar" teşkil ediyor. Hattâ, halkın evliya türbesi kabul ettiği mekânlara mum dikmesi bile suç olarak görülüyor ve mum yakarken yakalananlar da adliyeye sevkediliyorlar. .

YORUMLAR (1)

ahsen

rahmetli Erbakan derdi ki cumhuriyetin kurulduğunda islamı düdüklü tencerenin içine koydular ağzını kapatıp kaynattılar.ağzını 1954 te açtılar Allahüekber diye bağırınca 60 da islamı geri kapattılar seksende yine kapattılar fakat islam anadoluda ölmüyor ve ölmeyecek Allahüekber nidaları bu topraklarda okunacak.tek kelime ne mutlu o insanlara ki onlar Allaha ve Rasulüne itaat ederler. Allaha ıman etmişlerdir.kurtuluşa erenler sadece ve sadece onlardır.beni ve ailemi bunlardaN eyle Yarabbi.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş