Munsif Marzuki

Munsif Marzuki

Tunuslu siyasetçi, insan hakları savunucusu, hekim Munsif Marzuki. Munsif Marzuki kimdir? İşte Munsif Marzuki'nin biyografisi.

2017-12-02 09:48:47

Munsif Marzuki 7 Temmuz 1945 tarihinde doğdu.

Munsif Marzuki Strasbourg Üniversitesi'nde tıp okudu. 1979 yılında Tunus'a geri döndü. Munsif Marzuki Tunus Birliği İnsan Haklarına katılmadan önce, Susa Topluluk Tıp Merkezi ve Afrika Çocuk İstismarı Önleme Ağını kurdu. Marzouki gençliğinde Mahatma Gandi'nin barışçıl direnişini incelemek üzere Hindistan'a gitti. Daha sonra Apartheid'dan geçiş yaparak çalışmak için Güney Afrika'ya gitti.

1993 yılında Marzouki Vicdan Mahpusları Savunma için Ulusal Komitesi kurucu üyesi oldu, ancak hükümetin destekçileri tarafından geri alındıktan sonra istifa etti. Çeşitli vesilelerle, yanlış haber yayılımı ile ilgili ve yasaklı İslamcı gruplarla çalışmak suçundan tutuklandı. Ardından Özgürlükler Ulusal Komitesini kurdu. İnsan Hakları Arap Komisyonu Başkanı oldu ve hala aynı komisyonda yönetim Kurulu üyesi görevinde devam ediyor. 2001 yılında Cumhuriyet için Kongre Partisini kurdu. Bu parti 2002 yılında yasaklansa da, Marzouki Fransa'ya taşınarak faaliyetlerine devam etti.

23 Ekim 2011 tarihindeki seçimlerde lideri olduğu Cumhuriyet için Kongre Partisi 217 sandalyeli mecliste 29'una milletvekili kazandı. Söz konusu parti, Ennahda önderliğinde kurulan "Troika" hükümetine katıldı.

Marzouki, 12 Aralık 2011 tarihinde Cumhurbaşkanı olarak seçildi ve 31 Aralık 2014 tarihine dek bu görevi sürdürdü.