DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,7637 ₺

EURO

16,8544 ₺

ALTIN

938,31 ₺

BİST

2.369,71 ₺

Mültecilere uzaktan üniversite eğitimi

Yaşar Üniversitesinin uzaktan eğitimle mültecilere üniversite derslerine erişim imkanı sunan Kiron Vakfı ile işbirliği protokolü imzaladığı bildirildi.

6 Yıl Önce
2016-12-19 13:26:58

AA'nın haberine göre Yaşar Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, mültecilere ücretsiz yükseköğrenim imkanı sağlamak için Almanya'da bir sosyal sorumluluk girişimi olarak ortaya çıkan ve yaklaşık 2 bin öğrenciye ulaşan Kiron Vakfı ile işbirliği anlaşması imzalandığı ifade edildi.

Açıklamada, uzaktan eğitimle üniversite derslerine erişim imkanı sunan Kiron Vakfı ile yapılan işbirliğiyle dünyanın birçok üniversitesinin online derslerle katkı sağladığı bir havuzdan Türkiye'deki kayıtlı Suriyeliler ve sığınmacıların da ders alabileceği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, eğitimin en temel insan hakkı olduğunu vurguladı.

Üniversitelerinde Uluslararası Göç konusunun ele alındığı UNESCO kürsüsünün bulunduğunu belirten Prof. Dr. Dinçer, şunları kaydetti:

"Türkiye'de bu alanda çalışma yapan ilk ve tek olan kürsü. Türkiye, göçmen ve sığınmacılara her zaman kapılarını açarak dünyaya örnek insani bir yaklaşım sergiliyor. Biz UNESCO kürsümüz ile göç temalı çalışmalar yürütürken insan odaklı bir yaklaşımla kalkınma ve refahın sağlanmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Sosyal sorumluluk bilinciyle eğitim hakkına herkesin ulaşması için çalışıyoruz. Bu işbirliği de bu bakımdan çok önemli. İşbirliğini ilerleyen dönemlerde farklı projelerle de devam ettirmeyi düşünüyoruz."

Birçok ülkede faaliyet gösteren Kiron Vakfı Kurucusu ve Genel Direktörü Markus Kressler de dünyada mültecilerin yüzde 1'den azının yükseköğretime erişim hakkı bulabildiğini aktardı.

Mültecilerin eğitim erişiminde karşılaştıkları engellerin üstesinden gelebilmek için çalıştıklarını belirten Kressler, şunları kaydetti:

"Vizyonumuz, dünya çapında milyonlarca mülteciye, ücretsiz olarak akredite bir üniversite eğitimi alıp mezun olma fırsatı sağlamak. Kiron, mentorluk programı, eğitim merkezi ve kariyer hizmetleri gibi faaliyetlerle çevrimiçi dersleri çevrimdışı hizmetlerle tamamlıyor."

 

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş