SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO
Mühih'te, Zarif ile ABD’li Senatör arasında 'gizli' toplantı

Mühih'te, Zarif ile ABD’li Senatör arasında 'gizli' toplantı

Geçtiğimiz hafta Almanya’nın Mühih kentinde düzenlenen Güvenlik Konferansı’nda İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile ABD’li Demokrat Parti Senatörü Chris Murphy arasında 'gizli' bir toplantı gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

Mühih'te, Zarif ile ABD’li Senatör arasında 'gizli' toplantı
18.2.2020 12:06:12

Geçtiğimiz hafta Almanya'nın Mühih kentinde düzenlenen Güvenlik Konferansı'nda İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile ABD'li Demokrat Parti Senatörü Chris Murphy arasında gizli bir toplantı gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

Senatör Chris Murphy'in ofisi konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, ‘The Federalist' gazetesinde dün yayınlanan bir haberde, Fransız konferans heyetinin Zarif ve Mrophy arasındaki gizli görüşmeyi doğruladığını yazdı.

Gazete, Başkan Trump'ın Rusya ile ilgili yaptığı gizli görüşmeler yüzünden zor durumda kaldığı ve suçlandığın hatırlatarak; Demokrat Senatör'ün, İranlı bakanla yaptığı gizli toplantının yabancı bir hükümetle gizli toplantılar yaptığı anlamına geldiğini ve Trump gibi suçlamalara maruz kalacağını dikkat çekti.

Şubat 2017'de Chris Murphy, Rusya'daki bir sonraki muadilini aradığı için Ulusal Güvenlik Danışmanı Mike Flynn hakkında soruşturma istemişti.

Senatör Murphy, Flynn ve Rusya Büyükelçisi Sergey Kiselak arasındaki telefon görüşmelerinin içeriğini sızdırdıktan sonra yaptığı açıklamada, "Ülkemizin dış politikasını zayıflatmak için - geçiş döneminde bile - herhangi bir çaba yasadışıdır ve çok ciddiye alınmalıdır" demişti..

Ayrıca Obama yönetiminin nükleer bir anlaşma sırasında bazı Cumhuriyetçi senatörlerin İranlı liderlere gönderdiği açık mesajı şiddetle eleştirmişti.

“İRANLILAR HANGİ KAPIYI
ÇALACAKLARINI BİLİYORLAR”

Öte yandan, Trump ve George W. Bush dışişleri idarelerinin eski kıdemli danışmanı Christian Wheaton, Demokrat Senatör Murphy ile İran'lı bakan Zarif'in gizli toplantısı hakkında şunları söyledi:
"Başkan veya dışişleri bakanı tarafından izin verilmediği takdirde, yurtdışındaki herhangi bir bağımsız siyasi toplantı etik değil. Bu asla hoş olmaz. İranlılarla konuşmak istiyorsak hangi kapıya gideceklerini biliyorlar ve arabulucuya ihtiyaçları yok."

Bu arada, ismini vermeyen ABD'li bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise, Dışişleri Bakanlığının, Senatör Chris Murphy'un İranlı yetkililerle yaptığı 'gizli' toplantı hakkında haberdar olmadıklarını söyledi.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

EYÜBOĞLU / 18.2.2020 15:26:11
Düşman görünümlü ikizler!
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR