Muhammed Mehdi Akif

Muhammed Mehdi Akif

İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler) Teşkiları eski başkanı Muhammed Mehdi Akif kimdir? İşte Muhammed Mehdi Akif'in biyografisi... Muhammed Mehdi Akif'in hayatı:

2017-09-22 20:50:06

Mehdi Akif, aynı zamanda Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) kuruluş yılı olan (12 Temmuz) 1928'de doğdu. İlk okulu Mansura, ortaokulu ise Kahire'de okuduktan sonra önce Beden eğitimi ardından Hukuk fakültesinde lisans eğitimine devam etmiştir. Üniversite yıllarında İhvan'ın çeşitli kollarında görev almaya başlamıştır.

1954 yılında çeşitli sebepler gerekçe gösterilerek tutuklanarak hapse atıldı. Cezaevi arkadaşları arasında Seyyid Kutup da vardır. 20 yıl hapis yattıktan sonra 1974 senesinde cezaevinden çıktı.

Akif cezaevinden çıkar çıkmaz İhvan-ı Müslimin bünyesindeki çalışmalarına kaldığı yerden devam etti. Suudi Arabistan, Ürdün, Malezya, Bangladeş, Türkiye, Avustralya, Mali, Kenya, Kıbrıs, Almanya, İngiltere ve Amerika'da teşkilat çalışmalarına başladı. Çalışmalarını ise sürgüne göderildiği Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'dan yönetti.

1987'de tekrar Mısır'a dönerek milletvekili olan Akif, 1996'da Müslüman Kardeşler'deki çalışmaları nedeniyle yeniden tutuklanarak 3 yıl daha hapis yattı.

Daha sonra 2000'de İhvan Genel Mürşidi olan Akif, General Abdülfettah es-Sisi liderliğindeki askeri cuntanın ülkenin demokratik seçimlerle iş başına gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye yönelik gerçekleştirdiği askeri darbe sonrası yeniden tutuklandı. Akreb ve Tura Hapishanelerinde kalan Akif, hayatının son günlerini ağır hasta olarak geçirdi. Muhammed Mehdi Akif, 22 Eylül 2017 tarihinde tutuklu bulunduğu hapishanede vefat etti.