DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Muhaliflerden IŞİD zirvesine tepki

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu, Paris'teki IŞİD zirvesine tepki gösterdi...

7 Yıl Önce
2015-06-03 00:09:28

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu, Paris'teki IŞİD'e karşı koalisyonun toplantısını eleştirdi. Rejim mevzileri hedef alınmadığı sürece stratejilerin "kan kaybı" olduğunu savundu.

Al Jazeera.com'da yer alan bilgide; Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) internet sitesindeki açıklamasında, SMDK Yönetim Kurulu Üyesi ve eski başkanı Hadi Bahra'nın, IŞİD'e karşı koalisyonun Suriye'de izlediği stratejiyi eleştiren sözleri yer aldı.

Bahra, Beşşar Esed rejiminin IŞİD'e, muhaliflerin elindeki bölgelere saldırılarında kolaylık sağladığını savundu. ABD öncülüğündeki IŞİD'e karşı koalisyonun vurduğu hedeflerin arasına, Esed rejiminin mevzilerini de eklemesi gerektiğini söyledi.

SMDK açıklamasında, bunu kapsamayan herhangi bir stratejinin "kan kaybı" olacağını belirtti.

"KOALİSYON MUHALİFLERE SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMELİ"

Bahra, koalisyon ülkelerine yaptığı çağrıda, muhalif güçlerin IŞİD'e karşı silah, cephane ve istihbarat desteği almamasına rağmen Suriye'nin kuzey ve güneyinde savaştığını öne sürerek, koalisyonun muhaliflere karşı sorumluluklarını yerine getirmesini istedi.

Esed rejiminin son olarak muhaliflerin elindeki bölgelere IŞİD'in girmesini kolaylaştırmak için saldırılar düzenlediğini öne süren Bahra, birkaç gün önce benzer bir saldırının Halep kırsalındaki Mari bölgesine yapıldığını ifade etti.

Bahra, koalisyonun ise IŞİD'e karşı sivilleri savunma sorumluluğunu yerine getirmediğini ve muhaliflere destek vermediğini savundu.

IŞİD karşıtı koalisyona üye ülkeler, örgüte karşı Irak ve Suriye'de izledikleri stratejiyi gözden geçirmek üzere salı günü Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya 60'a yakın ülkeden yetkili katıldı. IŞİD'e karşı şu ana kadar yapılan 4 bine yakın hava saldırısına rağmen örgüt Irak'ta ve Suriye'de ilerleyişini sürdürüyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

yolcu

etmeyin eylemeyin!!!... Allah'ım başımıza taş yağacak taş...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş