DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Muhalifler Tel Abyad için harekete geçti

Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'in kontrolünde olan Tel Abyad'ı almak isteyen bazı muhalif gruplar buraya yönelik iki koldan harekete geçti.

7 Yıl Önce
2015-05-29 16:06:52

Burkan El-Fırat Grubu içerisinde bulunan Şems el-Şemal örgütü, Rojava'nın Cızire ile Kobani bölgeleri arasında bulunan Tel Abyad'ın (Girêspî) kurtarılması amacıyla operasyon başlattıklarını bildirdi.

Rudaw'da yer alan habere göre, Şems el-Şemal Sözcüsü Bavê Leyla, Tel Abyad'ın alınması için bu sabah Kobani'nin doğusu ve Serekaniye'nin batısından operasyon başlattıklarını söyledi.

Bavê Leyla, “Tel Abyad  bizim için çok stratejik bir konuma sahip ve Kobani için de hayati önem taşımakta. Tel Abiyad alınırsa Kobani'nin ihtiyaçları Cızire bölgesinden karşılanacak” dedi.

“Güçlerimiz kentin alınması için Serekaniye'deki Mebruka kasabasından Tel Abiyad'a doğru ilerliyor” diyen Bavê Leyla, sözlerine şöyle devam etti: YPG güçleri Tel Abyad'a 45 kilometre uzaklıktalar. Bizler ise kentin 20 kilometre yakınındayız. IŞİD kentin çevresine mayın ve bomba yerleştirmiş. Bizim için en büyük sorunlardan bir tanesi budur. Ama ne olursa olsun kenti alacağız. Ne zaman alınacağı konusunda birşey diyemem ama yakın zamanda almayı hedefliyoruz.

ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının da operasyona destek verdiğini söyleyen Bavê Leyla, “Biz de karadan ilerliyoruz. Operasyonda uçaklar çok etkili oluyor” şeklinde konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

cengiz gokuzum

Sayin hamas galiba sizin tunusta islamin bittiginden haberiniz yok isid neye karar vermis ise dogru verir tunus hiristiyanlarin yonetiminde bir devlet ve cezayi hak etmistir bilip bilmeden aciklama yapma olurmu filistini kurtarmaya odaklan isidin isine karisma tavsiye ediyorum

Görüş Bildir Bizimle Paylaş