DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Muhalifler arasındaki birleşme: Suriye El Kaidesini korumak için bir adım'

“Heyetu Tahriri’ş Şam” (Şam’ın Kurtuluşu Heyeti) adı altında birleşen bazı Suriyeli gruplar Ahraru’ş Şam’ın eski lideri Ebu Cabir Haşim El Şeyh'in liderliğinde bir araya geldi. Diriliş Postası Yazarı İsmail Yaşa, bu birleşmeyi köşesine taşıdı ve sordu: Kime karşı birleşme?

5 Yıl Önce
2017-01-30 17:41:17

TİMETURK | HABER MERKEZİ

Yaşa, bu birleşmenin sevindirici olmadığını çünkü rejime değil, Astana'daki görüşmelere katılan gruplara karşı gerçekleşen bir birleşme olduğunu yazdı.

Yaşa şöyle devam ett:

SURİYE EL KAİDESİNİ KORUMAK İÇİN...

ÖSO'ya ve SMDK'ya, özgür ve demokratik bir Suriye projesine karşı bir birleşme. Kısaca ifade etmek gerekirse “Suriye El Kaidesi”ni korumak için yapılmış bir manevra...

GERİGİNLİK DEVAM EDİYOR

Ebu Cabir çatışmaların sona erdiğini iddia etse de gerginlik sona ermiş değil. El Colani grubu Ahraru'ş Şam'ı tehdit ediyor ve Ahraru'ş Şam'a katılan Sukuru'ş Şam'ın ağır silahlarının kendisine teslim edilmesini istiyor.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Ayrıca ortada cevap bekleyen bir sürü soru var. El Nusra / Fethu'ş Şam Cephesi veya gerçek adıyla “Suriye El Kaidesi” Astana'daki görüşmelere katılan grupları devrime ihanet etmekle suçlamış ve kendisine komplo kurulduğunu öne sürmüştü.

Yeni oluşum bu konuda ne düşünüyor? Komplo sona erdi mi? Astana görüşmelerine katılan gruplar artık “hain” değil mi?

Ebu Cabir liderliğindeki yeni oluşum da El Nusra / Fethu'ş Şam Cephesi'nin yayınladığı bildirideki gibi düşünüyorsa hiçbir şey değişmemiş demektir. Astana görüşmelerinin devamı gelecek. Söz konusu gruplar yine o görüşmelere katılacak. Heyetu Tahriri'ş Şam (HTŞ) tarafından yine hain ilan edilecekler.

Ebu Muhammed El Colani'nin misyonunun yeni oluşumda ne olacağı sorusu da cevap bekleyen bir diğer soru. HTŞ'yi gerçekte Ebu Cabir'in mi yoksa El Colani'nin mi yönettiğini önümüzdeki günler gösterecek.

El Kaide'nin sosyal medya hesapları birçok grubun akın akın yeni oluşuma katıldığı havası pompalasa da gerçekte durum tamamen farklı. Farklı gruplardan kopmalar olduğu gibi El Nusra / Fethu'ş Şam Cephesi'nden ayrılanlar da var. “Suriye Devrimi Projesi” ve “El Kaide Projesi” şeklinde özetleyebileceğimiz yeni bir saflaşma yaşanıyor.

Bu ayrışımda Ahraru'ş Şam'ın Suriye El Kaidesi saflarında yer almaması önemli. Ahraru'ş Şam uzun süredir hedefte. Ebu Cabir, HTŞ'nin başına geçmeden kısa süre önce Ahraru'ş Şam'ı bölme girişiminde bulunmuş ve “Ceyşu'l Ahrar”ı kurmuştu. Söz konusu girişim başarılı olamayınca Ceyşu'l Ahrar'ı feshetti. Bir diğer önemli nokta da HTŞ'ye katıldıkları ilan edilen bazı gruplardan ve isimlerden gelen yalanlamalar. HTŞ'nin kurucuları arasında adı yer alan Ceyşu's Sünne yayınladığı bildiriyle yeni oluşumda yer almadıklarını açıkladı.

Ahraru'ş Şam'a bağlı gruplardan Livau'l Abbas bir diğer örnek. Grubun HTŞ'ye katıldığı açıklanmıştı fakat bu iddia bizzat komutanı tarafından yalanlandı.

Ahraru'ş Şam sözcüsü Ahmet Ali Karaali'nin açıklaması şöyle:

“Askeri gruplarımızdan hiçbiri HTŞ'ye katılmadı. Haşim El Şeyh ve Ebu Yusuf El Muhacir ise kişisel olarak istifa ettiler. Onlar zaten üyeliklerini daha önce dondurmuşlardı.”

TÜRKİYE'NİN TAVRI MERAK KONUSU

Son bir not:

Arap sokağında şu an Türkiye'nin yeni oluşum karşısındaki tavrı merak ediliyor.

HABERE GİTMEK İÇİN FOTOĞRAFA TIKLAYINIZ

470083_1

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

salih 34

ÇOK OBJEKTİF VE TARAFSIZ BİR KALİTELİ YAZI DİZİLİMİ OLMUŞ.. TEBRİK EDERİZ. DOĞRU VE SAĞLAM YAZI DEDİĞİN BU KADAR GÜZEL VE DAYANAKTAN SAĞLAM OLUR. BIKTIK AD DEĞİŞİMLERİNDEN 'YOK EL-KAİDE-YOK NUSRA-YOK FETHEŞŞAM....' HER GÜN BİR ADA VE KILIĞA GİRİYOR KELLECİLER.. ZATEN DEVLETİMİZ BUNLAR İÇİN 'TERÖRİST DEMİŞ SAĞOLSUN.. O'KADAR ..

Put Kıran

Dün'e kadar mücahit diye yutturduğunuz caniler bugün el kaide oldu öylemi sizin dönme hızınız atomun etrafında dönen elektronlardan daha hızlı bilim dünyasında dengeleri sarstınız valla!

Fatih-2

Astana Sürecini sanki Suriye halkının iradesiymiş gibi yansıtmak da ayrı bir garabet. Suriye halkı Rusya kontrolünde, İran ve Esedi aklayan, seküler bir vizyon ortaya koyan bu anlaşma için kimseye yetki vermedi. Ayrıca Astana'ya Ahrar da katılmadı. Astana görüşmeleri Suriye halkının iradesi olmadığı gibi direnişin çoğunluğunu da hiç temsil etmiyor. Sırf Türkiyenin ulusal politikalarına uymuyor diye Astana sürecine muhalefet eden direnişçileri ve seküler bir Suriye yerine İslami bir Suriyeyi tercih edenleri El-Kaide olarak lanse etmek zavallıca. Suriye halkı seküler demokrat değil Müslümandır.

Fatih

İsmail Yaşa yine hariçten bakıp Suriye'de olanı değil de temennilerini aktarmş. Yeni oluşum en ölü haliyle bile Suriye direnişinin yarısını oluşturuyor ve bu oluşumun çekirdeğinde her ne kadar El-Kaideden ayrılma Fethüş Şam varsa da, grupların yüzde doksanı bizzat Suriye halkının oluşturduğu yapılardan ve direnişçilerden oluşuyor. Ayrıca Suriye halkı bu yapıyı sevinç gösterileriyle karşılıyor. Yeni yapı hedefini Esed, İran ve Rusya gibi işgalciler olarak ilan ettiği halde ısrarla Amerikancı bir ağız kullanıp bunları El-Kaide üzerinden marjinalleştirip terörize etmek İsmail Yaşa'ya mı kalmış?

Mikail

Allahtan korkun nasıl bir yazıdır bu. Suriye cihadını kafirler bile ifsad edemedi tam 7 yıldır. Ve bu gün müslüman kimliği altında kaide bağlantısı adıyla bu güzel insanların birlesmesini suriye kaideyi bilesenin korunması icin diyorsunuz. Ve vallahi bütün islam düşmanları ve murtedler bu dunyada bastabolmak uzere hesap verecekler... #mücahitlere #dokunmayın

müslim

kıyamet kopana kadar anca birleşecek bunlar.

ali

suriye devrimi mi? insanda artık yüz olur yorumcu. hangi devrim. herkesin birbirini boğazladığı ve kimsenin diğerinin yaşamına onay vermediği bir deevrim.uyan evladım sabah oldu. sizin devrim masallarınız 500 bin insanın ölümüne, milyonu geçen sakatlığa milyonlarca çocuğun yetim kalmasına, kadının dul kalmasına, viranolmuş şehirlere mal oldu. suriye nüfusunun yarısı yerinden oldu. devrim miş.. hadi oradan

Ahraruşşam

İtiraf ediyoruz önce birleşmeyi istemedik sonra da niye bizden habersiz birleştiniz diye çamura yattık

Abdullah Hamalı

1. KısımTamamen taraflı ve insaf sınırlarına sığmayacak şekilde bir habere imza atılmış. Öncelikle adamlar resmi olarak Qaide grubundan ayrıldıkları halde hala neden ısrarla Qaide vurgusu yapılıyor? Sanki birilerine mesaj mı verilmek isteniyor.Ayrıca birleşme noktasında en samimi olan gruplardan birisi Fethuşşam grubu idi. Ahrar'a defalarca gel birleşelim dedi ve Ahrar her seferinde Qaide grubuna olan bağlılıklarını gerekçe göstererek birleşmeyi reddeti. En son Heyet Şam isminde bir birleşmeye çok yaklaşıldı ve liderliği Ahrar yapsın dedi Colanı.

Mucahid

Sayın ismail bey masa başında oturup yorum yapacağınıza biraz buralara gelip cihad etmenizi tavsiye ederim.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş