DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5910 ₺

EURO

18,1899 ₺

ALTIN

1.016,15 ₺

BİST

3.567,60 ₺

Müezzinoğlu'ndan asgari ücret açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kanal 24 Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel'in sunduğu programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

6 Yıl Önce
2016-12-01 11:57:46

AA'nın aktardığı habere göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kanal 24 Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel'in sunduğu programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, asgari ücrete ilişkin bir soru üzerine, önceliklerinin ekonomik istikrar olduğunu, vatandaşın yarınını, bugünden daha olumsuz yapmamayı hedeflediklerini belirten Müezzinoğlu, "İmkanlar çerçevesinde asgari ücreti de daha iyi yapma niyetimiz de gayretimiz de samimiyetimiz de var" dedi. Türkiye'nin, terör olayları, darbe girişimi gibi çeşitli durumlarla karşı karşıya kalmasına rağmen, büyük projelere imza atmaya devam ettiğine işaret eden Müezzinoğlu, 2016 yılı itibarıyla asgari ücreti yüzde 30 artırdıklarını belirtti. Müezzinoğlu, "Önümüzdeki Salı günü taraflarla oturacağız, onların taleplerini alacağız, onlarla Türkiye'nin ekonomik koşullarını paylaşacağız ve inşallah ay sonu itibarıyla da hayırlı bir kararı, onların da, arzu ettiğimiz düzeyde olmasa bile, mutlu olacakları bir rakamla inşallah sonuçlandırırız" diye konuştu.

Bakan Müezzinoğlu, emeklilere banka promosyonuna ilişkin açıklamanın ise Başbakan Yıldırım tarafından yapılacağını bildirdi. Emeklilere promosyon konusunda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında çalışmalar yaptıklarını anlatan Müezzinoğlu, bu çalışmaların daha sonra hükümete sunulacağını kaydetti.

Müezzinoğlu, taşeron düzenlemesine ilişkin soru üzerine, şu anda öncelikli gündem maddesinin referandum olduğunu, bu gerçekleştiği takdirde taşeron düzenlemesinin referandum sonrasına bırakılacağını aktardı. Taşeron düzenlemesiyle ilgili hazırlıkların sürdüğünü anlatan Müezzinoğlu, hizmet alımı düzenlemesiyle ilgili çalışanlara söz verdiklerini hatırlattı. Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Cuma günü Ekonomi Koordinasyon Kurulunun (EKK) toplanacağını bildiren Müezzinoğlu, "Turkuaz Kart dediğimiz yabancı istihdamın, sermayenin, nitelikli yabancının gelişiyle ilgili düzenleme gibi birçok reform düzeyindeki kararları, son şekline getirip, 1 Ocak itibarıyla uygulamaya koyacağız" dedi.

Müezzinoğlu, son dönemde döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaya yönelik ise "En büyük sermayemiz, kendimize ve milletimize öz güvenimizdir" ifadesini kullandı.

Her koşula göre tedbirlerinin bulunduğunu bildiren Müezzinoğlu, "Günlük yaşamın dinamiklerinden kendimizi koparmıyoruz. Dünya hep istediğimiz gibi, koşullar hep bizim hesap ettiğimiz gibi bir matematikle yürümüyor. Bir dakika sonrasının ne olacağını bilmediğimiz bir dünyada biz, bir dakika sonrasının daha iyi nasıl olabileceğinin gayretini göstermekle sorumluyuz" diye konuştu.

İşsizlik Sigortası Fonu'ndan işsizlere verilen rakamda bir artış olup olmayacağı yönündeki soruya Müezzinoğlu, "İşsiz kalan kardeşlerimizin İşsizlik Fonu'ndaki haklarını önümüzdeki günlerde yeniden masaya alacağız. Daha fazla bir iyileştirme yapabilirsek, yapacağız. Önemli olan işsiz kalmamak" dedi.

Konuya ilişkin değerlendirme yapacaklarını anlatan Bakan Müezzinoğlu, verebileceklerinin en iyisini vermek derdinde olduklarını ancak birilerine bedel ödetecek rakamları vermeyi vicdanen doğru bulmadıklarını sözlerine ekledi.

 

.
SON VİDEOLAR

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş