Muammer Sun kimdir?
Muammer Sun kimdir?

Muammer Sun kimdir?

1932'de Ankara'da doğdu.

1946'da Askeri Muzıka Okulu'nda müziğe başladı.

 1953'te Ankara Devlet Konservatuarı Kompozisyon Bölümü'ne girip Ahmed Adnan Saygun'un öğrencisi oldu.

Konservatuarda, Mithat Fenmen ile piyano, Hasan Ferit Alnar ile koro ve orkestra şefliği,Muzaffer Sarısözen ile Türk Halk Müziği, Ruşen Ferit Kam ile Klasik Türk Musikisi, ayrıca özel olarak Kemal İlerici ile Türk müziği makamlar sistemi ve armonisi konularında çalıştı. 1960'ta, Ankara Devlet Konservatuarı Kompozisyon Bölümü İleri Yüksek Dönemi'nden Saygun''un öğrencisi olarak ‘pekiyi' dereceyle mezun oldu. Aynı yıl Ankara Devlet Konservatuarı'na öğretmen olarak atandı.

1975'te İzmir Devlet Konservatuarı'na, 1980'de Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı'na, 1987'de Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı'na atandı.

1988'de doçent, 1993'te profesör oldu. 1999'da Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı'ndan emekli oldu. Devlet konservatuarlarında görevli olduğu süre içinde, koro, solfej, armoni, kontrpuan, füg, enstrümantasyon, orkestrasyon, modal müzik ve kompozisyon dersleri veren Sun'un pek çok eseri çeşitli yarışmalarda ödüller kazandı.

Mezuniyetinden sonra Ankara, İzmir, İstanbul Devlet konservatuvarlarında, Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü'nde, Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksekokulu'nda, Ankara Radyosu'nda öğretmenlik yaptı. 1969 yılında, sanat kurumlarının temsilcisi olarak TRT Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu'nu ve TRT Müzik Dairesi'ni kurdu. 1971'de Murat Katoğlu'yla birlikte TRT Kültür Sanat Ödülleri Sistemi'ni hazırladı.

16 Ocak 2021 tarihinde vefat etti

Muammer Sun Kimdir?

Doğum Tarihi:1932
Ölüm Tarihi:16 Ocak 2021
Mesleği:Sanatçı
Ünvanı:Sanatçı