SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Mualla Uydu Yücel


Türk tarihçi,akademisyen Mualla Uydu Yücel. Mualla Uydu Yücel kimdir? İşte Mualla Uydu Yücel'in biyografisi...

Mualla Uydu Yücel, 25 Temmuz 1966 tarihinde Giresun'un Bulancak ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Trabzon'da tamamladı. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu ve aynı yıl bitirdiği bölümün Genel Türk Tarihi Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1992 yılında "Türk-İslam Bütünleşmesi"adlı tezle yüksek lisansını tamamladı.  

1993-95 yılları arasında Rusça öğrenmek ve doktora konusunda kaynak çalışması yapmak amacıyla  Kazakistan'ın Almati şehrinde bulundu. 1998'de "İlk Rus Yıllıklarında Türkler" başlıklı doktora çalışmasını tamamladı. 2000'de Tarih Bölümü Genel Türk Traihi Anabilim Dalına yardımcı doçent olarak atandı. Çalışmalarını genel Türk tarihi alanında sürdürdü. 

Makaleleri Bizim Gergef, Türk Kültürü, Genç Akademi, Güney Doğu Avrupa Araştırmlaraı Dergisi, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Dergisi, İÜ Tarih Dergisi, İlmi Araştırmalar Dergilerinde, TDV İslam Ansiklopedisi'nde The Turks, Türkler, Osmanlı Öncesi ile Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerinde Esnaf ve Ekonomi Semineri kitaplarında yayımlandı. 1995 yılında Türk-İslam Bütünleşmesi adlı kitabı yazdı. Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR