SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
MSB: Güvenli bölgede İHA'larımız göreve başladı

MSB: Güvenli bölgede İHA'larımız göreve başladı

Milli Savunma Bakanlığından Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge tesisine yönelik çalışmalar kapsamında insansız hava araçlarının görev icra etmeye başladığı bildirildi.

MSB: Güvenli bölgede İHA'larımız göreve başladı
14.8.2019 15:58:47

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde ABD ile koordineli şekilde tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, "ABD ile koordineli bir şekilde Suriye kuzeyinde tesis edilmesi planlanan güvenli bölge kapsamında Şanlıurfa'da kurulacak Müşterek Harekat Merkezinin faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Bölgede insansız hava araçlarımız görev icra etmeye başlamıştır" denildi.

Milli Savunma Bakanlığı salı günü Müşterek Harekat Merkezi çalışmaları kapsamında ön hazırlık için 6 kişilik Amerika Birleşik Devletleri (ABD) heyetinin Şanlıurfa'ya ulaştığını duyurmuştu.

Milli Savunma Bakanı Hukusi Akar, ABD heyetinin gelişine ilişkin, “Bu müşterek harekat merkezi kurulduktan sonra müttefiklik ve stratejik ortaklık ruhuna uygun bir şekilde ilerlemeyi ve ABD'li müttefiklerimizle beraber hareket etmek arzusuyla bunları söylüyoruz. Ama diğer taraftan da ister 'B', ister 'C planı' deyin, eğer bunlar yürümezse kendi başımıza yapacağımız faaliyetlerimiz de hareketlerimiz de olacaktır” şeklinde konuşmuştu.

Suriye'nin kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde oluşturulacak "güvenli bölge" için Ankara ve Washington arasında geçtiğimiz hafta mutabakata varılmıştı.

Amerikan askeri yetkilileriyle yapılan görüşmelerde, Türkiye'de Müşterek Harekat Merkezi'nin en kısa zamanda kurulması konusunda anlaşma sağlanmıştı. Güvenli bölgenin koordinasyonun bu merkezden yapılması bekleniyor.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR