SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Mozambik'te kasırga ve selin bilançosu ağırlaşıyor

Mozambik'te kasırga ve selin bilançosu ağırlaşıyor

Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi, ülkesini vuran Idai kasırgası ve ardından meydana gelen sel felaketinde 1000'den fazla insanın yaşamını yitirmiş olabileceğini duyurdu.

Mozambik'te kasırga ve selin bilançosu ağırlaşıyor
19.3.2019 11:01:54

Nyusi, Mozambik radyosuna yaptığı açıklamada, "Şu anda gördüklerimiz kayıplarımızın 1000'in üzerinde olacağını gösteriyor" dedi. Nyusi, 100 binden fazla insanın da sel nedeniyle tehdit altında olduğunu sözlerine ekledi.

Kasırga ve selden etkilenen bazı bölgeleri ziyaret ettiğini dile getiren Nyusi, Pungwe ve Busi nehirlerinin taşması sonucu birçok köyün haritadan silindiğini ve su üzerinde yüzen cesetler gördüğünü anlattı.

'EN BÜYÜK DOĞAL FELAKET'

Başkan felaketin boyutunu ‘devasa' diye nitelerken, ülkenin kıyı şehri Beira'nın neredeyse yüzde 90'ının yıkıldığı kaydediliyor.

Şu ana kadar resmi rakamlara göre 215 kişinin yaşamını yitirdiği teyit ediliyor. Ancak yüzlerce insan kayıp olması, pek çok bölgeyle bağlantının kopması nedeniyle ölü sayısının artması bekleniyor.

Çevre Bakanı Celso Correia da, "Sanırım bu Mozambik'in karşılaştığı en büyük doğal felaket. Şu anda önceliğimiz insanları kurtarmak" dedi.

1.5 MİLYON KİŞİ ETKİLENDİ

Kızıl Haç; Mozambik, Malavi ve Zimbabve'de toplam 1.5 milyon kişi tropikal kasırgadan etkilendiğini duyurdu.

Zimbabve hükümeti, pazartesi günü yaptığı açıklamada, 98 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 200'den fazla kişinin de kayıp olduğunu bildirdi. Malavi'de ise şiddetli yağışlar ve selden kaynaklanan ölü sayısının 56 olduğu aktarıldı.


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR