DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Moskova'dan Türkiye'ye sıcak mesajlar

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye sıcak mesajlar verdi...

6 Yıl Önce
2015-12-11 04:09:35

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Türkiye ve Türk halkını dost olarak gördüklerini belirterek, "Son yıllarda çok sayıda Rus-Türk aileler kuruldu. Onlar için Türkiye de Rusya da evleridir. Bu insanlar iki ülkeyi de çok seviyor, çocukları var ve bu çocukların ortasından hat çekip, sol tarafı Rus sağ tarafı Türk, diyemezler" dedi.

Sputnik'te yer verilen bilgide; Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bugün Vestnik Kafkaza (Kafkasya Bülteni) sitesine verdiği mülakatta, Rus savaş uçağının Türk jetler tarafından vurulmasıyla Rusya ve Türkiye arasında çıkan krizi ve çözüm umutlarını yorumladı.

‘TÜRKİYE'YE DERİN BİR SAYGI DUYDUK' 

İki ülke arasındaki dostluğun lafla değil, işle kanıtlandığını belirten Zaharova, "Türkiye ile uzun yıllar boyunca iyi komşuluk ve ortaklık ilişkilerini inşa ettik, bu ülkeye derin bir saygı duyduk. Elbette, tarihimizde farklı dönemler vardı, ancak ilişkileri geliştirme ve ilerletmeden yana seçim yaptık. Bu ilişkilerin geliştiği pek çok alanı gösterebiliriz: ekonomi, iş, insani alan, askeri işbirliği" dedi.

‘BU İNSANLAR ARTIK İKİLİ İLİŞKİLERİN ÖZÜ'

Sadece iktidarlar ve örgütler düzeyinde değil, sıradan vatandaşlar düzeyinde de yakın teması olan Rusya ve Türkiye arasındaki işbirliğinin derinliğine dikkat çeken Mariya Zaharova, "Son yıllarda çok sayıda Rus-Türk aileler kuruldu. Onlar için Türkiye de Rusya da evleridir. Bu insanlar iki ülkeyi de çok seviyor, çocukları var ve bu çocukların ortasından hat çekip, sol tarafı Rus sağ tarafı Türk, diyemezler. Tüm bu insanlar artık ikili ilişkilerin özü olmuştur" yorumunda bulundu.

‘TÜRKİYE'Yİ KİMSE ANLAMIYOR' 

Türk yönetiminin Rus uçağını vurma kararının bu sıradan insanlara yansıdığını belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Bu sadece yönetim değil sıradan vatandaşlar üzerinde de şok etkisi yarattı. Bunu niye yaptılar? Akabinde yapılan ve devam eden açıklamalar ne için? Bunu kimse anlayamıyor. Son yıllarda yapılan her şey bir saniyede yok edildi. Ancak Türk halkına ve Türkiye'ye olan yaklaşımımızı asla etkilemedi. İnsanlarımızın birlikte yaşamak, çalışmak ve tatil yapmak istediğini çok iyi anlıyoruz" ifadelerini kullandı.

‘SORUN TÜRK YÖNETİMİNİN NE DÜŞÜNDÜĞÜ'

Müzakerelerle mevcut krizi çözmek için kapılarını kapatmadıklarını kaydeden Mariya Zaharova, "Rusya'ya yönelik yaptırımlar veya AB, NATO ve ABD ile işbirliğinin askıya alınması gibi en karmaşık durumlarda bile kapılarımızı kapatmadığımızı ve konuşmaya hazır olduğumuzu her zaman söyledik. Sorun, Türk yönetiminin şimdi neler düşündüğü, çünkü dün bile Türkiye Başbakanı, Rusya'nın etnik temizlik yaptığını söyledi. Bu açıklamaları ile krizi çözme ihtiyacı arasında nasıl bir ilişki var?" dedi.

‘SALDIRGANLIK CEZASIZ KALMAYACAK' 

Zaharova sözlerine şöyle devam etti: "Şunu net bir şekilde anlıyoruz ki, Türk halkıyla iyi komşular, dost ve ortağız ve öyle yaşamaya devam edeceğiz. Ancak şunu da iyi anlıyoruz ki, Türk yönetimi sergilediği bu saldırganlık yanıtsız ve cezasız kalamaz. Uzun bir geçmişi olan iki büyük ülke arasındaki ilişkilerde her şey olur, trajik tesadüfler ve hatalar olur, bunun çok örneği var. Ancak önemli olan yapılanlar değil, tarafların buna tepkisidir. Pilotların ailelerine yönelik başsağlığı, empati, özür olsun tek bir kelime bile duymadık."

‘ŞU AN YAPTIKLARI TAM BİR DELİLİK'

Suriye'deki operasyona katılan bu uçak gibi Rusya'nın da tarihinde hiçbir zaman Türkiye'yi tehdit etmediğini kaydeden Zaharova, "Maalesef, Türk yönetiminin tüm açıklamaları, medya alanında açık şekilde gelişmeye devam ediyor. Bence onların şu an yaptığı tam bir delilik" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Deniz

Hala atoma karşı bizim yüreğimiz var diyen zavallılar var piyasada. Manevi değerlere güvenen Müslüman halklar teknolojinin altında ezilmeye devam ediyor. Akıllı olmanın vakti geldi de çoktan geçti.

yaşar taşoluk

bu rus korkutmaları bizleri etkilemeye yönelik atomları varmış bizimde adamlığımız var atmak yürek ister bizde rusyayı yurt yaparız bir deli sizmisiniz bizim tarih kitaplarını okumalarını öneririm

M

Evet, bunlar sıcak mesaj sayın okurlar biraz irdeleyin göreceksiniz, bizi suçlayarak yakınmaları hemde çok sıcak, sıcağın ötesinde. Rusya gibi bir ülkenin kalkıpta açıktan, hüngür hüngür ağlayarak özür dilemesini bekleyecek kadar cahil değilsiniz zaar?

ibrahim geçer

Ayıdan dost ,köpekten post olmaz.

ali veli

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye sıcak mesajlar verdi...başlığı yerine tehdit etti diyemedin mi sayı editör. bu ne rusçuluk

oflu

sıcak mesajlar böyleyse???küfür etmedikleri kalmış

Sinedar

Cezalandıracaklarmış bizi nasıl yapacaksınız bunu atom bombası felan mı yollayacaksınız

mustafa

Bu mu sıcak mesaj?'...Türk yönetimi sergilediği bu saldırganlık yanıtsız ve cezasız kalamaz..'Allah için yayınladığınız mülakatın içeriğini okudunuz mu?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş