DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Moskova'dan AB'ye sert tepki!

Avrupa Parlamentosu'nun (AP), Rusya'nın AB Daimi Temsilcisi Vladimir Çijov'un meclise girişini kısıtlama kararı almasına Moskova'dan tepkiler yükseldi.

7 Yıl Önce
2015-06-03 12:19:21

Sputnik'in haberine göre; Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rusya'nın bazı Avrupalı siyasetçilere getirdiği yaptırımlara yanıt olarak alınan kararı ‘zavallılık' olarak değerlendirdi.

Bununla birlikte gelişmenin dramatize edilecek boyutta önem taşımadığını ifade eden Ryabkov, "Bence, AP'ye hiç gidilmeyebilir. Orada yapacak bir şey yok. Zira meclisin çoğunluğunu dikkate alırsak, yapabilecekleri açıklamalar ve alabilecekleri kararlar, kolayca önceden tahmin edilebilir. Ayrıca Rusya'yı ilgilendiren konularda sağduyu ile alınan kararların sayısı maalesef her geçen ay azalıyor" diye konuştu.

‘SİYASİ ZAVALLILIK'

Bazı Avrupalı siyasetçilere Rusya'ya giriş yasağı getirilmesinin Moskova'nın ‘durduk yere kapris yapması' olarak değerlendirilemeyeceğini vurgulayan Ryabkov, bu kararın uydurulmuş bahanelerle Rus devlet yetkililerine getirilen vize yasağına karşı verilen meşru ve orantılı bir yanıt olduğunu söyledi.

Rus diplomat, Avrupa'nın Moskova tarafından alınan cevap niteliğindeki tedbirlere yeniden cevap vermeye kalkmasını ‘siyasi zavallılık' olarak nitelendirerek şunları söyledi: "Bu tutum, insanların çevrelerinde olup bitenleri görmediğinin, gerçekleri kabul edemediğinin göstergesidir. AB karar alma mekanizmalarına böyle insanların da katılması karşısında yapılabilecek tek şey üzülmek…"

‘O ZAMAN BU ÖDÜLÜ TAŞIMAYA DEVAM ETSİNLER' Rusya'nın kara listeye alınan kişileri ABD ve Kanada'ya bildirmeyeceğini de açıklayan Ryabkov, "Açıklanması gereken tüm kişiler, kamuoyu ile paylaşıldı. Kara listedeki Kanadalı meslektaşlarımız, kara listeye alınmalarının kendileri için bir ödül olduğu söylemişlerdi. O zaman bu ‘ödülü' taşımaya devam etsinler. Onları memnun ettiğimiz için mutluyuz" ifadelerini kullandı.  

‘AVRUPALI VEKİLLERİN RUSYA KARŞITI HİSTERİLERİNİ Mİ DİNLEYELİM?'

Rusya Federasyon Konseyi Anayasa Hukuku Komitesi Başkanı Andrey Klişas ise AP tarafından meclise girişi sınırlanan Rus parlamenterlerin karar yüzünden kaybettiği hiçbir şey olmadığını dile getirdi. Ria ajansına konuşan Klişas, "Orada ne yapacağız ki? Avrupalı vekillerin Rusya karşıtı histerilerini mi dinleyeceğiz?" dedi. ‘ENGİZİSYON MAHKEMELERİ ZAMANINA GERİ DÖNÜLDÜ'

Karara en sert tepkiyi gösteren ise Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Dairesi Başkan Yardımcısı Mariya Zaharova oldu. Avrupa'nın Rus diplomat Çijov'a meclise giriş yasağı getirerek engizisyon mahkemeleri zamanına geri döndüğünü söyleyen Zaharova, Facebook hesabında yaptığı açıklamada şunları yazdı: "Rus diplomatlar için cadı avı ilan edildi. Sırada ne var? Rus diplomatları önce dini mahkemelerde yargılayıp sonra da Brüksel'de yakmak mı?"

AP, Rusya'nın AB Daimi Temsilcisi Vladimir Çijov'un meclise girişi kısıtlamıştı. Bu yaptırımın, Rusya'nın bazı Avrupalı siyasetçilere getirdiği ülkeye giriş yasağına yanıt olarak kabul edildiği belirtildi. Rusya, Ukrayna krizi sebebiyle AB'nin geçen yıl uyguladığı yaptırımların bir benzeri olarak geçtiğimiz hafta 89 Avrupalı siyasetçinin ülkeye girişini yasaklamıştı. Bu siyasetçiler arasında AP'nin önde gelen isimleri ile Baltık ülkeleri, Polonya, Romanya, İsveç, İngiltere ve Almanya'dan üst düzey askeri yetkililer ile güvenlik ve istihbarat yetkilileri bulunuyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

narin

Ebumusa bana cevap ver sendiyosunki hizbullah sunu yapti sunu yapti demekki sen bir ajansin aralarina sizmijsin ben yahya kardese katilyorum kesin sen hdpcisin pkk nin yaptigi cinayetlerede gelelim aytac baran ,abdullah deniz ,serif simsek ,abdulcelil t., ubeydullah d., turan y. yasin b. ......saymakla bitmez siz iftiracisiniz hizbullaha iftira atiyorsunuz

Görüş Bildir Bizimle Paylaş