Moskova’da ikinci dalga önlemleri

Bu hafta Moskova'da günlük vaka sayısının binin üstüne çıkması ve '2. dalga korkusu'nın artması üzerine başkentte bazı eski kısıtlamalara dönüş sinyalleri başladı.

25.09.2020 10:04:53

Bu hafta Moskova'da günlük vaka sayısının binin üstüne çıkması ve "2. dalga korkusu"nın artması üzerine başkentte bazı eski kısıtlamalara dönüş sinyalleri başladı.

Şirketlere "uzaktan çalışma düzenine dönün" tavsiyesi yapılırken, 65 yaşın üstünde olanların ve kronik hastalığı bulunanların 28 Eylül pazartesinden itibaren evde oturmaları istendi.

Türkrus'un haberine göre; Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, dün koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle işletmelere uzaktan çalışma uygulamasına geri dönmeleri çağrısı yaptı.

Sberbank, Yandex, Rostex gibi büyük şirketlere talebin iletildiği, 5 binden fazla işletmeye de bu yönde yazı gönderileceği belirtildi. 

Sobyanin tarafından bazı işletmelere gönderilen yazıda, sonbahar-kış salgın sezonu ve Kovid-19 vakalarındaki artış nedeniyle kısmen uzaktan çalışma uygulamasına geçilmesi tavsiye edildi.

Bu uygulama sırasında şirketlerin ve tüketicilerin zarar görmemesinin sağlanması yönünde de uyarıda bulunuldu.

Sobyanin bu sabah yaptığı yeni açıklamada ise 65 yaşın üstünde olanların mecbru kalmadıkça evden çıkmamalarını istedi.

RBC ajansı, en büyük perakende gıda zincirlerinden X5 Retail Group'un Moskova'daki ofis çalışanlarının büyük bölümünü 22 Eylül'den itibaren uzaktan çalışma rejimine geçirdiğini yazdı.

Moskova'da son 24 saatte 1050 yeni koronavirüs vakası kaydedildi. Böylece başkentte günlük vaka sayısı üç ay aradan sonra ilk kez binin üzerine çıktı. 

YORUMLAR (0)