Moskova'da 2. dalga tartışması

Moskova’da koronavirüs salgınının ikinci dalgasının yaşanması ihimaline karşı yeni önlemler gündemde. Eylül-ocak ayları arasında sert karantina uygulamalarına geri dönülebilebileceği belirtiliyor.

2020-07-11 08:37:43

Moskova'da koronavirüs salgınının ikinci dalgasının yaşanması ihimaline karşı yeni önlemler gündemde. Eylül-ocak ayları arasında sert karantina uygulamalarına geri dönülebilebileceği belirtiliyor. Belediye Başkanı Sergey Sobyanin de “salgın tehdininin devam ettiğini” kabul etti ama eski önlemlere dönülemeyeceğini açıkladı. 

Ünlü siyaset uzmanı ve ekonomist Mihail Delyagin, “Avrora” radyo kanalının yayınında yaptığı açıklamada, Moskova'da sonbaharda salgının ikincisi dalgası ihtimaline karşı yeniden sert tedbirlerin uygulanabileceğini söyledi.

Başkentte doktorların yeni karantinaya hazırlıklı olmaları yönünde uyarıldıklarını belirten Delyagin, Moskova dışındaki bazı bölgelerde de bu önlemlerin gündemde olduğu bilgisini verdi.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ise Rossiya 24 kanalında yaptığı açıklamada, “Son günlerde, haftalarda vaka sayılarının azaldığını görüyoruz. Salgından çıkma yolunda kararlılıkla ilerliyoruz, fakat bazı tehditler devam ediyor” dedi.

Başkentte salgının ikinci dalgasının yaşanacağına dair ortaya atılan tahminleri dikkate almama çağrısı yapan Sobyanin, “Zirve noktalarını geride bıraktık ve yakında ikinci dalga beklenmiyor" diye konuştu.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ UYARDI

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü Rusya temsilcisi Melita Vuynoviç, ülkede sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmemesi durumunda sınırlamaların geri getirilmesini olası gördüğünü söyledi. RİA ajansına demeç veren Vuynoviç, "Vaka sayısı artarsa yeniden karantina ilan etmekten başka çare kalmaz," şeklinde konuştu.

DSÖ yetkilisi, koronavirüse karşı etkili bir ilaç ya da aşı bulunmadığı sürece, herkesin her türlü sınırlamaya hazır olması gerektiğini de söyledi.

Rusya'da koronavirüs vaka sayısı 700 binin üzeirnde. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 11 bine yakın. 26 Hazirandan bu yana günlük açıklanan vaka sayısı 7 bini aşmıyor.

YORUMLAR (0)