Moskova Belediye Başkanı'ndan korona uyarısı: Maalesef Moskova için en kötüsü henüz gelmedi

TV Center televizyon kanalında konuşan Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, 'Maalesef Moskova için en kötüsü henüz gelmedi, hazırlıklı olun' dedi.

26.03.2020 09:39:25

Rusya ölümcül koronavirüs salınınedeniyle tüm havaalanlarını dış uçuşlara kapatma kararı alırken, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin'den de 'korona' uyarısı geldi.

Dün TV Center televizyon kanalında konuşan ve bugün yeni yasak kararlarını açıklayacaklarını söyleyen Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, "Maalesef Moskova için en kötüsü henüz gelmedi, hazırlıklı olun" dedi.

Sergey Sobyanin vatandaşları uyararak, "Henüz salgında zirveye gelmedik, başlarındayız. En kötü günler henüz önümüzde. Ama diğer pek çok ülkeye, şehre kıyasla daha sancısız olacağını umuyoruz. Daha disipinli olmalıyız. En iyisini umalım ama en kötüsüne hazırlanalım" dedi.

Moskovalıların yurt dışına tatile gitmeyi sevdiklerini vurgulayan Sobyanin, "Pek çok kişi Courchevel'de (İsviçre'de zenginlerin kayak merkezi) tatil yaptı ve oradan bavul dolusu virüs getirdi. Kendinizi teselli edip her şeyin kendi kendine çözüleceğini düşünmeyin. Daha disiplinii ve çok dikkatli olmalıyız. Eminim zor günler geçecektir. Yıllar değil birkaç ay sürecek. Normal hayata dönüp ekonomiyi de normalleştireceğiz. Geleceğe iyimser bakalım ama gevşemeyelim " diye konuştu.

RUSYA DÜNYAYA KAPILARI KAPATTI

Öte yandan Rusya koronavirüs nedeniyle tüm havaalanlarını dış uçuşlara kapatma kararı aldı. Rusya hükümeti bu kararı sivil havacılık teşkilatı Rosaviatsiya'ya bildirerek uygulamaya koymasını istedi. 

Buna göre 27 Mart cuma gününden başlayarak tüm tarifeli ve charter uçuşlar durdurulacak.

Yurt dışında kalan ve ülkeye dönmek isteyen vatandaşlar için ayrıca özel uçak seferleri organiz edilecek.

Rusya'ya uçuş yapan THY dahil tüm yabancı havayolu şirketlerine karar bildirildi.

Bu gece 00.00'dan başlayarak tüm uçuşlar duracak.

Yurt dışından bundan sonra özel seferlerle getirilecek olan tüm vatandaşlar havaalanında Moskova'da testten geçiriilecek ve 2 hafta süreyle karantina altında tutulacak.

23 Mart'ta Rusya Moskova hariç tüm havaalanlarından uçuşları durdurmuştu. 

1 Mayıs'a kadar da yabancıların ülkeye girişine yasak konmuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)