Moşe Şaret

Moşe Şaret

İkinci İsrail başbakanı Moşe Şaret. Moşe Şaret kimdir? İşte Moşe Şaret'in biyografisi...

Moşe Şaret  15 Ekim 1894 tarihinde o zamanın  Rus İmparatorluğu'nun bir parçası olan Herson (Ukrayna)'da doğdu. 1906'da Filistin'e göç etti. 1910'da ailesiyle Yafa'ya yerleşti ve Tel Aviv'in ilk ailelerinden oldu. İstanbul'da hukuk eğitimi almaya gitti Moşe Şaret Birinci Dünya Savaşı yüzünden eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Savaş sırasında Osmanlı Ordusunda üstteğmen olarak tercümanlık yapmış ve Çanakkale Savaşında yer aldı. 

Filistin Yahudi Cemaati Temsilciler Kurulunda toprak satın alma işinde calıştı. Daha sonraları Ahdut Ha'Avoda'ya ve Mapai'a üye oldu. 1922'de Londra'ya Londra Ekonomi Okulu'na gidip Workers of Zion'da editörlük yaptı. Ardından 1925'ten 1931'e kadar  Davar isimli gazetenin editörlüğünü sürdürdü. 1931'de Filistin'e geri dönüp Yahudi Ajansı'nın siyasi departmanında sekreterlik yaptı. 1933'te Yahudi Ajansı'nın başına geçti ve İsrail devleti kurulana kadar görevde kaldı.

İsrail'in bağımsızlık bildirgesinde imzası bulunan Sharett, meclise ilk defa 1949 yılında seçildi ve İsrail'in ilk Dışişleri Bakanı oldu. Dışişleri Bakanlığı süresince birçok ülkeyle diplomatik ilişkiler kurup İsrail'in BM'e girmesini sağladı; 1956 yılına kadar bu görevi üstlendi. 1954'te David Ben-Gurion'un emekliliğe ayrılmasıyla Başbakan seçildi. Filistin-İsrail anlaşmazlığı şiddetlendi ve Ben-Gurion tekrar Başbakanlığa aday olup 1955'te koltuğu Sharett'ten geri aldı.

1956'da Dışişleri Bakanlığını bırakıp emekliliğe ayrıldı. Emekliliği süresince Am Oved basımevi'nin, Beit Berl Üniversitesi'nin, Dünya Siyonist Örgütü'nün ve Yahudi Ajansı'nın başkanlığını yaptı. 1965'te vefat eden Sharett'in mezarı Tel Aviv'de bulunuyor.