DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mitsubishi Corporation ile Çalık Enerji ortaklığı

Mitsubishi Corporation ile Çalık Enerji ortaklığı

7 Yıl Önce
2015-06-04 12:30:16
Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Ahmet Çalık, Mitsubishi Corporation ile Çalık Enerji ortaklığına ilişkin, "Bu ortaklık bölgesel ve küresel refaha katkıda bulunacak" dedi.

Japon şirketi Mitsubishi, enerji ve altyapı müteahhitlik firmalarından Çalık Enerji'den hisse alarak Çalık Enerji'ye ortak oldu.

Çalık Holding açıklamasına göre, 1990'lı yıllardan bu yana endüstriyel tesis projelerinin yapımında işbirliği içinde olan Mitsubishi Corporation ve Çalık Holding, 20 yılı aşan işbirliklerinin ardından ortaklık kurdu.

Mitsubishi'nin, Çalık enerjiden hisse alımıyla gerçekleştirilen ortaklıkla, Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika gibi hızlı büyüyen pazarlarda altyapı ve enerji projelerinin daha da geliştirilmesi hedefleniyor. Ortaklık Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgelerinde global pazarda her iki şirkete de rekabet üstünlüğü getirecek.

Çalık Enerji, ortaklık sonrasında önümüzdeki dönemde oluşacak iş modelleriyle insanların elektriğe ulaşımında santral, iletim hattı, dağıtımı ve ilgili müteahhitlik konularında, gaz ve su dağıtımında, yenilenebilir enerji alanlarında büyümeyi amaçlıyor.

Dün Tokyo'da gerçekleşen ortaklığın kutlama töreninde konuşan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Ahmet Çalık, Japonya ve Türkiye arasında tarihten gelen derin dostluk bağları da göz önüne alındığında mevcut ekonomik ilişkilerin daha iyi seviyelere taşınabileceğini, iki ülke arasında operasyonel ve ekonomik anlamda çok daha büyük bir sinerji potansiyeli olduğunu bildirdi.

Son yıllarda ivme kazanan Türk ve Japon şirketlerinin işbirliğinin, özellikle MENA bölgesi ve global pazarda önemli ortak projeler geliştireceğine inandığını ifade eden Çalık, şunları kaydetti:

"Yıllardır süren işbirliğimizde, Japon dostlarımızdan daima verilen söze sadakat, dürüstlük, çalışkanlık ve özveri gördük. Aynı zamanda iş disiplinleri, bilgi birikimleri, cesaretleri, istişare etme becerileri, üstün teknolojileri kadar projelerinin kalitesi ve zamanında yetiştirilmesine verdikleri önem ve onurlu çalışma prensipleri de bizleri oldukça etkiledi. Karşılıklı olarak birbirimize her zaman güven ve saygı duyduk, iş ilişkimiz bu temel üzerinde şekillendi. Bu ortaklıkla yapacağımız yeni projelerin bölgesel ve küresel düzeyde refaha ve barışa katkıda bulunmasını temenni ediyorum. Bu ortaklığın şirketlerimiz açısından büyük sinerji oluşturacağına ve önümüzdeki dönemde pek çok farklı alanda da gelişmeye vesile olacağına inanıyorum."

Törende Mitsubishi Corporation Başkanı ve CEO'su Ken Kobayashi, Mitsubishi Corporation Kıdemli Başkan Yardımcısı Hideto Nakahara ve Japonya Büyükelçiliği Müsteşarı Alp Atakcan da birer konuşma yaptı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş