DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

MİT TIR’larıyla ilgili önemli açıklama

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT TIR'larında silah taşındığı iddialarına ilişkin yayınlanan görüntülerle ilgili açıklama yaptı. Başsavcılık açıklamasında, 'Cumhuriyet Başsavcılığımızın soruşturma dosyası kapsamında bu görüntülere ilişkin hiçbir bilgi ve belge yoktur' denildi.

29.05.2015 18:22:37

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2014/41637 sayılı soruşturma kapsamında 01/01/2014 tarihinde Hatay ili Kırıkhan ilçesi, 19/01/2014 tarihinde de Adana ili Ceyhan ilçesinde, Milli İstihbarat Teşkilatı'na ait yardım TIR'larının durdurulmasıyla ilgili olarak 26'sı tutuklu olmak üzere, şüpheliler hakkında ‘terör örgütü kurmak veya yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, terör örgütünün faaliyeti kapsamında siyasal veya askeri casusluk, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs' suçlarından soruşturma yürütülmektedir. Gerek Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2014/41637 sayılı soruşturma dosyası, gerekse Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yetkisizlik kararı uyarınca dosyamızla birleştirilen soruşturma dosyası kapsamında; söz konusu yardım faaliyetinin herhangi bir terör örgütüne ya da yasal olmayan herhangi bir oluşuma yönelik yapıldığına dair hiçbir bilgi, belge, delil ve emare yoktur. Buna rağmen şüphelilerce Milli İstihbarat Teşkilatı mensuplarının telefonları sahte isimle dinlenilmekte, öğrenilen yardım faaliyetinin planlanan kurgu çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin terör örgütüne yardım ettiği algısı oluşturmak amacıyla tertibat alınmakta, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne sahte ihbar ve sahte delillerle tuzak kurularak gerçeğe aykırı biçimde oluşturulan kurgu doğrultusunda, arama kararına yazılan sahte ibareyle (illegal bir örgütün ismi kullanılarak) yardım TIR'ları durdurulmakta ve aranmaya çalışılmaktadır"ifadelerine yer verildi.

Cumhuriyet Gazetesi'nin ilk sayfasında ve bazı internet sitelerinde Can Dündar imzasıyla Selam Tevhid soruşturması kapsamında haklarında soruşturma yürütülen sivil ve asker şahısların durdurduğu MİT'e ait yardım TIR'larıyla ilgili olduğu iddiasıyla bazı görüntülerle birlikte haberler yayınlandığı ifade edilen açıklamada,"Cumhuriyet Başsavcılığımızın soruşturma dosyası kapsamında ya da Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yetkisizlik kararıyla başsavcılığımıza gönderdiği dosya kapsamında bu görüntülere ilişkin hiçbir bilgi ve belge yoktur" denildi.

Başsavcılık bu sebeplerle; TCK'nın 327., 328., 330. maddeleri ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 6. ve 7. maddeleri uyarınca "devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, siyasi ve askeri casusluk, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlarından yayınları yapanlar hakkında soruşturma başlatıldığını belirtti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mehmet yeni

Neden savas alani islam topraklari! Biz okadarmi medeniyetten uzak akil yosulu insanlariz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş