DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

MİT'çileri yakalatan ABD mi?

ABD, Irak’ta Cemil Bayık’a operasyona giden Türk istihbaratçıları, KYB üzerinden PKK’ya bildirdi. PKK, iki MİT mensubunun da olduğu ekibe Süleymaniye-Erbil yolu üzerinde pusu kurularak Kandil’e götürüldü.

5 Yıl Önce
2017-09-21 09:25:48

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmaları dolayısıyla New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Arap medyasına konuşmuş, iki MİT'çinin kaçırılması yönündeki iddiaları doğrulamıştı. Bu gelişmenin ardından MİT'çileri kaçıranların arkasında ABD-PKK ittifakının olduğu yeni bir bilgi ortaya çıktı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmaları çerçevesinde New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Arap medyasına konuştu. Çavuşoğlu'na, “İki MİT görevlisinin terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığı” yönündeki iddia soruldu.

Çavuşoğlu, “PKK sıradan sivilleri, doktorları, polisleri ve herkesi kaçırdı. Bu yüzden bir terör örgütü. Elbette kurumlarımız, PKK'nın kaçırdığı tüm vatandaşlarımızın geri getirilmesi için çalışıyor; ancak bahsi geçen iki kişiyi geri getirmek için PKK ile kurduğumuz doğrudan bir bağlantı yok” yanıtını verdi.

NE OLDU?

Aydınlık gazetesinin haberine göre, söz konusu gelişmenin arkasında, ABD-PKK ittifakını ortaya koyan yeni bir kanıt ortaya çıktı. ABD'nin, PKK elebaşı Cemil Bayık'a yönelik Türkiye'nin operasyon hazırlığını, terör örgütüne sızdırdığı öğrenildi.

MİT, geçen temmuz ayında KCK Yürütme Kurulu Başkanı Cemil Bayık'ın bel ağrısından dolayı Süleymaniye'de bir hastaneye yatacağı istihbaratı geldi. MİT bu istihbaratın ardından Cemil Bayık'ı almak için operasyon hazırlığı yapmaya başladı. Ancak CIA, MİT'in operasyon hazırlığı olduğu bilgisine ulaştı.

CIA, MİT'in operasyon hazırlığını Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) üzerinden PKK'ya iletti. Bunun üzerine Bayık, hastaneye gitmedi. Bölgeye giden ekip, operasyonun sızdırılması üzerine geri döndü. Bunun üzerine harekete geçen PKK, aralarında iki MİT mensubunun da olduğu ekibe Süleymaniye-Erbil yolu üzerinde pusu kurdu. Esir edilenler Kandil'e götürüldü.

LAHUR TALABANİ'YE ULAŞTIRDI

CIA, MİT'e ulaşan Cemil Bayık istihbaratını KYB'nin istihbarat teşkilatının başındaki kişi olan Lahur Talabani'ye ulaştırdı. MİT'e yönelik karşı operasyon PKK ve Lahur Talabani koordinasyonunda gerçekleşti.

KYB TEMSİLCİLİĞİ KAPATILDI

Bu olaydan sonra Türkiye, olaydaki sorumluluğu nedeniyle KYB'nin Ankara'daki temsilciliğini kapattı. Temsilci Behroz Gelali sınırdışı edildi. Behroz Gelali, “Ankara'daki ofisimizin kapatılması Kuzey Irak'ta operasyon düzenlerken PKK'nın eline düşen MİT'çilerden dolayı olmuştur” dedi. Gelali, bu süreçte KYB ile hiç kimsenin irtibata geçmediğini savundu. Gelali, operasyondan haberleri olmadığını ileri sürdü ve KYB üzerinden PKK ile pazarlık yapıldığı yönündeki iddiaları yalanladı.

PKK ise MİT mensubu kişilerin ellerinde olduğıunu, yakında kimliklerini de açıklayacaklarını ileri sürdü.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş