SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Mısır yargısı, Kahire Üniversitesi'nde peçe giyilmesini yasakladı

Mısır yargısı, Kahire Üniversitesi'nde peçe giyilmesini yasakladı

Mısır Yüksek İdare Mahkemesi, Kahire Üniversitesi Rektörlüğü'nün üniversitenin öğretim kadrosu üyeleri üzerinde peçe giyilmesini yasaklama kararını destekleyen nihai, temyiz edilemez bir karar çıkardı.

Mısır yargısı, Kahire Üniversitesi'nde peçe giyilmesini yasakladı
27.1.2020 13:10:55

Darbeci Sisi yönetimindeki Mısır mahkemesi, Kahire Üniversitesi'nde öğretim üyelerinin peçe giyilmesini yasaklayan bir karara imza attı.

Mısır Yüksek İdare Mahkemesi, Kahire Üniversitesi Rektörlüğünün üniversitenin öğretim kadrosu üyeleri üzerinde peçe giyilmesini yasaklama kararını destekleyen nihai, temyiz edilemez bir karar çıkardı.

Mahkeme kararında, “bireyin kıyafetlerini seçme özgürlüğünün anayasa tarafından güvence altına alınan kişisel özgürlük kapsamında olduğu; ancak, bu özgürlüğün mutlak olmadığını, Kamu ahlakına saygı göstermenin de sınırları olduğu" hatırlatmasında bulunuldu.

Mahkeme, özgürlüğün yasalar, yönetmelikler, idari kararlar, idari gelenekler veya iş gelenekleri tarafından öngörülen kısıtlamaları taşıyabileceğini de ekledi.

Mısır'da Sisi'ni kanlı bir darbe ile yönetimi ele geçirmesinden sora, darbe hükümeti burka ve peçeyi devlet kurumlarında ve kamuya açık bölgelerde giyilmesini yasaklayan bir yasa tasarısı hazırlıyordu.

El-Ezher Üniversitesi'nde karşılaştırmalı hukuk profesörü Amna Nasır, peçenin İslami bir gereklilik olmadığını ve İslami olmayan kökenlerinin olduğunu savunmuş; peçe ve burkanın bir Yahudi geleneği olduğunu ve Kur'an'la çeliştiğini de iddia etmişti.

2016'da Mısır'da Kahire Üniversitesi Rektörlüğü öğretim görevlilerinin peçeli ders vermelerini yasaklamıştı.

Rektör Nassar, söz konusu durumun eğitimi olumsuz etkilediğini savunarak, özellikle de yabancı dil eğitiminde peçeli ders veren öğretim görevlilerinin son derece başarısız olduklarını iddia etmişti.

Konunun mahkemeye taşınması sonucu, Mısır Yüksek İdare Mahkemesi bugün son sözünü söyleyerek, öğretim görevlilerinin üniversitede peçeli ders vermesini yasaklayan karara imza attı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR