Mısır’da tepki toplayan tutuklama

Mısır’ın İskenderiye kentinde Aalaa Shaaban Hamida isimli bir doktor, telefonunu Mısır Sağlık Bakanlığı'na kovid-19 enfeksiyonunu bildirmek için kullandıktan sonra korku ve paniğe neden olduğu gerekçesiyle tutuklanması tepki topladı.

2020-06-14 13:49:44

Mısır'ın İskenderiye kentinde Aalaa Shaaban Hamida isimli bir doktor, telefonunu Mısır Sağlık Bakanlığı'na kovid-19 enfeksiyonunu bildirmek için kullandıktan sonra korku ve paniğe neden olduğu gerekçesiyle tutuklanması tepki topladı.

Sosyal medya kullanıcıları ve aktivistler, doktorun serbest bırakılması için kampanya başlattı.

Geçen Mart ayında, El-Shatby Genel Hastanesi'nde çalışan Dr. Aalaa Shaaban Hamida, telefonunu hastanedeki hastaları ve personeli korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı'na Kovid-19 vakasını bildirmek için kullandı.

Hastanenin yöneticisi Yasser Al-Kassar ve İskenderiye Wael Nabil Tıp Fakültesi Dekanı, korku ve paniğe neden olduğu gerekçesiyle Dr. Aalaa'yı ulusal güvenlik güçlerine şikâyet etti.

Daha sonra Dr. Aalaa için bir tuzak kuruldu ve onu asla görevine geri dönmeyeceği bir toplantıya davet ettiler. Dr. Aalaa'nın o toplantıdan sonra telefonunun kapandığı ve hakkında hiçbir bilgi alınamadığı öğrenildi.

Dr. Aalaa bir süre sonra, sözde sahte haber yayınladığı ve sosyal medyayı kötüye kullandığı iddiasıyla Yüksek Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne çıkarıldı.

Şu anda açılan bu davada en az üç doktor ve bir eczacı gözaltında tutulmakta.

Meslektaşları, Dr. Aalaa'nın başına gelenleri ortaya çıkarana kadar hastane idaresine grev yapmakla uyarması üzerine; hastane idaresi de, Dr. Aalaa'nın meslektaşlarının hepsini ulusal güvenliğe bildirmekle tehdit etti.

Aktivistler ise, hastanenin yöneticisi Yasser El-Kassar'ı Dr. Aalaa'nın Dava 558 kapsamında hâlâ tutulup tutulmadığını açıklamaya çağırıyorlar.

Mısır'da krizin başlamasından bu yana doktorlar, görev hattında enfekte olduklarında kendileri de dahil olmak üzere, hastanelerdeki izolasyon birimlerinde test ve alan eksikliğinden şikâyet ettiler.

558 kapsamında gözaltına alınan Toukh Hastanesi göz cerrahı Doktor Hani Khalil (36) de, hükümetin evde doktorlara tıbbi yardım gönderme kararını eleştirdiği için devlet savcılık binasında ortaya çıkmadan önce 18 gün boyunca ortadan kayboldu.

Geçen Pazar, Mısır'ın Sağlık Birliği, sadece o hafta sonu yedi doktorun ölümünden sonra 47 doktorun daha virüsten öldüğünü açıkladı.

Sağlık Birliği, Sağlık Bakanlığı'nı doktorlarını koruma çabalarını hızlandırmaya çağırdı ve sistemin çökmeye yakın olduğu konusunda uyardı.

Mounira Genel Hastanesi'ndeki doktorlar, yakın zamanda meslektaşı Walid Yahya'nın (32) ölümünü protesto etmek için kitlesel istifa ettiler.

Kaynak: Middleeastmonitor

Çeviri: Feyza Akyıl

YORUMLAR (0)