SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Mısır'da Şia Fitnesi davası sanığına 14 yıl hapis

Mahkeme, aralarında Şii din adamı Hasan Şehate'nin de bulunduğu 4 kişinin öldürüldüğü ve kamuoyunda 'Şia Fitnesi' olarak bilinen davada yargılanan bir sanığın 14 yıl hapsine hükmetti

Mısır'da Şia Fitnesi davası sanığına 14 yıl hapis
8.3.2019 10:30:51

Mısır'da aralarında Şii din adamı Hasan Şehate'nin de bulunduğu 4 kişinin öldürüldüğü ve kamuoyunda "Şia Fitnesi" olarak bilinen davada yargılanan bir sanığa 14 yıl hapis cezası verildi. 

Yerel basında yer alan haberlere göre, Giza Ceza Mahkemesi, kamuoyunda "Şia Fitnesi" olarak bilinen davada "din adamı Şehate ve Şii mezhebine mensup 3 kişiyi öldürme" suçlamasıyla tutuklu yargılanan Saad Mahmud'un 14 yıl hapsine hükmetti.

Söz konusu davada yargılanan 31 sanıktan şu ana kadar 9 kişiye verilen 14'er yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onanırken, 8 kişi ise beraat etmişti.

Sanıklar kendilerine yöneltilen "cinayet, silah bulundurma, şiddete teşvik ve sosyal barışın bozulması" gibi suçlamaları reddediyor.

Mısırlı Şiilerin "manevi babası" olarak kabul edilen Hasan Şehate ile 3 kişi, Haziran 2013'te Giza kentine bağlı Zaviyetu Ebu Muslim köyünde bir grup tarafından düzenlenen saldırıda öldürülmüştü. 

Mısırlı Şiilerin sözcüsü Beha Enver, saldırının ardından yaptığı açıklamada sorumlularının yakalanmaması halinde davayı uluslararası mercilere taşıyacaklarını bildirmişti.

 

    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 8.3.2019 11:31:12
Müslümanlar zulüm gördükleri her yerde ayaklanırlar inşaallah bugüne kadar en zor şartlarda yürüttükleri mücadelelerini şahlandırsınlar çünkü İnşaallah artık güç onlarda
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR