DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: Bu dil problemini çözeceğiz

İsmet Yılmaz 'İngilizce eğitimi alıyoruz ama hayata çıktığımızda aldığımızı gösteremiyoruz. Almak yetmiyor. Bir de aldığınızı ifade edebilmeniz lazım. Orda bir sıkıntımız var. Başbakanımızın (Binali Yıldırım) talimatı var. Önümüzdeki yıl pilot okullarda bu dil problemini çözeceğiz' dedi.

03.08.2017 14:38:09

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sancaktepe Belediyesi'nin Şehit Furkan Doğan Gençlik Merkezi'ni ziyaret etti. 15-25 yaş arası öğrencilere kırka yakın branşta eğitim verilen merkezi dolaşan Bakan Yılmaz, yabancı dil sınıfında öğrencilerle sohbet etti.

Yabancı dil eğitimi alan öğrencilere tavsiyelerde bulunan Yılmaz, "İngilizce eğitimi alıyoruz ama hayata çıktığımızda aldığımızı gösteremiyoruz. Almak yetmiyor. Bir de aldığınızı ifade edebilmeniz lazım. Orda bir sıkıntımız var. Başbakanımızın (Binali Yıldırım) talimatı var. Önümüzdeki yıl pilot okullarda bu dil problemini çözeceğiz" dedi.

Yabancı dil eğitiminde konuşabilmenin öncelik olması gerektiğini söyleyen Yılmaz, "Biz şimdiye kadar hep gramere önem veriyorduk ama konuşamıyorduk. Önce konuşacaksınız. Konuştuktan sonra, diğerini daha rahat geliştirebilirsiniz. Hata yapmaktan korkmamak lazım. Bir çekingenlik oluyor. Kendi kendinize fren uyguluyorsunuz. Biz de İngilizce programlar geliştiriyoruz. Daha iyi bir yabancı dil eğitimi için kim isterse paylaşacağız" diye konuştu.

Bir başka derslikte çoğunluğu üniversiteye hazırlanan öğrencilere, "Öğretmen olmak isteyen var mı?" diye soran Bakan Yılmaz, olumlu yanıt alamadı. Bunun üzerine Bakan Yılmaz, "En iyi meslek öğretmenlik" dedi. İstanbul Üniversitesi'nde 'Türkiye'de itibarlı mesleklerle ilgili bir araştırma yapıldığını ve öğretmenliğin, doktorluk, öğretim üyeliği ve hakimliğin ardından dördüncü sırada geldiğini söyleyen Yılmaz, "Bu öğretmenliğin toplum nezrindeki algısının iyi bir yerde olduğunu gösterir. Ben başarılı öğrencilerimizin hepsinin, öğretmenliği tercih etmesini isterim" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Once turkce ogretin

:) bunu buraya yazın bu sistemle değişiklik olmaz. yaptıkları eğitim süresini 15 yıla çıkarmak. ne kadar çıkarırsanız çıkarın. bu sistemle 70 yıl herhangibir yabancı dil öğrenilemez. başbakanın kediside dediği halde 13 senedir iktidardasınız hala düzeltmediniz şu eğitim meselesini.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş