DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Milli Eğitim Bakanı Avcı:

Milli Eğitim Bakanı Avcı:

7 Yıl Önce
2015-08-28 16:56:25
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkmenistan'da elçiliğe bağlı olarak faaliyet gösteren okulu, Türkmenlerle anaokulu, ilkokulu, ortaokulu ve anadolu lisesi olan büyük bir okula dönüştüreceklerini belirterek, "Onun programını birlikte bugün gözden geçirdik. Dolayısıyla bununla ilgili büyük ölçüde mutabakat sağladık" dedi.

Belek turizm merkezinde bir otelde düzenlenen ve Bakan Avcı ile Türkmenistan Eğitim Bakanı Purli Agamıradov, daire başkanları ve Türkmenistan'dan gelen heyetlerin katıldığı "Eğitim Alanında İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Türk-Türkmen Konseyi Toplantısı" sona erdi.

Bakan Avcı, Agamıradov'a Osmanlı çinisi, Agamıradov da Avcı'ya "Milli Lider" isimli kitap hediye etti.

Avcı, programın ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplantıda daha önce Aşkabat'ta imzaladıkları Türkmenistan Türkiye Eğitim İşbirliği Anlaşması'nın gereği olan Türkmenistan Türkiye Eğitimi Konseyi'nin ilk toplantısını gerçekleştirdiklerini belirtti.

Türkiye ile Türkmenistan arasında bir eğitim işbirliği konseyi oluşturulduğunu anlatan Avcı, "Bu konseylere eğitim bakanları başkanlık ediyor. Ben de bugün Türkmenistan Eğitim Bakanının başkanlığındaki heyetle arkadaşlarımızla ilk toplantımızı yaptık. Çok verimli bir toplantı oldu" diye konuştu.

Bakan Avcı, toplantının ana madde gündeminin Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta kurulmakta olan Uluslararası Türkmen Türk Üniversitesi olduğunu kaydetti.

Bunun kuruluş koşullarıyla ilgili yönetmelikleri, tüzük hazırlıklarını ve uygulama anlaşmasını gözden geçirdiklerini aktaran Avcı, şunları söyledi:

"Ona karşılıklı olarak son şeklini vermeye çalıştık. Aynı şekilde yine bu üniversite külliyesi içinde yer alması planlanan ortak Türkmen Türk Genel Okulu. Yani anaokulu, ilkokulu, ortaokulu ve lisesi olan bir Türkmen Türk ortak okulu kuruyoruz. Daha önce Türkmenistan'da elçiliğimize bağlı olarak faaliyet gösteren okulumuzu şimdi Türkmenlerle anaokulu, ilkokulu, ortaokulu ve anadolu lisesi olan büyük bir okula dönüştürüyoruz. İnşallah, onun programını birlikte bugün gözden geçirdik. Dolayısıyla bununla ilgili büyük ölçüde mutabakat sağladık. "

- "Çok verimli bir toplantı oldu"

Bakan Nabi Avcı, bir ay içinde Aşkabat'ta son çalışmaları yerinde gördükten sonra anlaşmaları imzalayacaklarını bildirdi.

Toplantının çok verimli geçtiğini belirten Avcı, "Türkmenistan Devlet Başkanına hem de Sayın Cumhurbaşkanımıza bu konulara özellikle eğitim konusuna gösterdikleri yakın ilgi sebebiyle teşekkür ediyorum" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş